Veronica chamaedrys - rozrazil rezekvítek

Slovensky: Veronika obyčajná

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha se 2 řadami dlouhých chlupů, mimo tyto řady jen ojedinělé chlupy, poléhavá až vystoupavá. Listy přisedlé nebo krátce řapíkaté, vejčité, vroubkovaně pilovité, chlupaté. Květy v postranních, řídkých, dlouze stopkatých 10 až 30květých hroznech, tmavomodré, v ústí trubky bílé, 10 až 15 mm v průměru. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Louky, pastviny, meze, trávníky, zahrady, světlé lesy, preferuje půdy čerstvě vlhké, výživné, humózní, hlinité, písčité i štěrkovité, zásadité až slabě kyselé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR velmi hojně od nížin až po horské oblasti. Celkově roste v Evropě kromě Islandu, jižního Španělska, jižní Itálie a středomořských ostrovů, dále v severním Turecku, na Kavkaze, západní a střední Sibiři, druhotně v Severní Americe, na Sachalinu a na Novém Zélandu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Barča napsal(a) dne 11.5.2012:
u nás také je to velmi rozšířené pojmenování...Bouřka...a hezké :) měla bych jeden dotaz nevý někdo do jaké čeledi patří Rozrazil Rezekvítek?
PS: hóódně to spěchá

 • Niky napsal(a) dne 15.5.2012:
  Krtičníkovité...pod názvem květiny je čeleď napsaná ;)

 • Markéta napsal(a) dne 18.5.2012:
  Do krtičníkovitých dávno nepatří, teď se řadí do Plantaginaceae ;)

 • Matějka napsal(a) dne 27.6.2013:
  CHtěl bych zde tuto věc poněkud upřesnit. Po roce 1995 byla čeleď krtičníkovitých více méně minimalizována. Z původních rodů zůstalo jen minimum z českých krtičník (Scrophularia), divizna (Verbascum) a blatěnka (Limosella). Většina rodů byla přeřazena do jiných čeledí. A právě rod rozrazil (Veronica) byl z dalšími (celkem přes 90) původními rody (z českých ještě rody hledík (Antirrhinum), lnice (Linaria) a náprstník (Digitalis)) nově zařazen do čeledi JITROCELOVITÉ - PLANTAGINACEAE.

Honza napsal(a) dne 4.4.2012:
Je hezké, že má léčivé účinky, nicméně hrozně mi kazí trávník u domu. Ví někdo jak se ho zbavit, aniž bych si zničil trávník?

 • Vivík napsal(a) dne 22.3.2014:
  Spaste jej. :) Budete zdravým majitelem čistého trávníku.

marketa napsal(a) dne 20.5.2011:
Tato bylina je také velmi léčiva,moje dcera užívala tuto bylinu na její velmi těžký zdravotní stav ,dopadlo to tak,že po týdením užívání již velmi znatelně se jí vyčištila krev.Tato bylina je užasná.

 • pája napsal(a) dne 22.5.2011:
  no jestli se mohu zeptat jaké má přesné účinky a na jakou nemoc no a v jaké formě ste ji podávali děkuji za odpověď

Lucie Alie napsal(a) dne 1.5.2010:
Také se u vás rozrazilu říká bouřka? Jako děti jsme věřili tomu, že když se utrhne, bude bouřka. ;-))

 • Monika napsal(a) dne 30.5.2010:
  Ano, tomu jsme taky jako malí věřívali a říkali jsme rozrazilu pršavka. Mně vždycky připomínala jeho barva tmavou oblohu před bouřkou, ale proč se k rozrazilu váže taková podivná pověra, to opravdu netuším..

 • markéta,liberec napsal(a) dne 6.8.2010:
  Ano, přesně tak, dodnes se mi to líbí a říkám to své dceři

 • Laňka napsal(a) dne 8.10.2011:
  Také jí říkáme bouřka. Letos jsem na jaře na procházce říkala 6letému synovi, že když se utrhne tak bude bouřka. Byli jsme dost daleko od domova a když jsem jí utrhla, začal protestovat, že nechce aby byla bouřka.

 • marie napsal(a) dne 12.2.2012:
  To jsme taky o rezekvítku říkali a báli jsme se, dokonce to bylo před víc než 60 lety - ve východních Čechách, na Chrudimsku.

Radka Matoušková napsal(a) dne 17.8.2008:
o léčivosti roz. lékařského nepochybuji, ale zajímal by mě váš názor nebo dokonce zkušenost s léčivostí jiných druhů rozrazilů např.rezekvítku jedna paní mi tvrdí, že si rezekvítkem snížila hladinu cholesterolu, což by mohlo být, stejně jako u jitrocelů, vrbovek, zlatobýlů, které rovněž léčí více druhů jednoho rodu, jak tvrdí m.treben nebo w.storl
za reakce k tematu děkuji

Nemáte oprávnění psát komentáře.