Adoxa moschatellina - pižmovka mošusová (pižmovka obecná)

Slovensky: Pižmovka mošusová

Čeleď: Adoxaceae - pižmovkovité

 

POPIS:

5 až 15 cm vysoká, vytrvalá bylina. Stonek přímý, 4hranný, lysý. Přízemní listy v počtu 1 až 3, dlouze řapíkaté, 3četné, lístky dlanitě až zpeřeně členěné. Lodyžní listy v horní polovině, krátce řapíkaté, přízemním podobné. Květenství v kulovité hlávce nejčastěji s pěti květy, koncový květen obvykle 4četný, postranní nejčastěji 5četné, všechny světle zelené. Kvete v III až V.
Květy slabě páchnou hnilobou, listy jsou cítit pižmem.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké lužní lesy a křoviny, břehy řek, stinné rokle, na půdách slabě kyselých až slabě zásaditých, vlhkých, humózních, dusíkatých, na stanovištích polostinných.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR nerovnoměrně na celém území, v některých oblastech vzácně, jinde častý. Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu asi po 70° severní šířky, dále roste v Maroku, na Sibiři, na Kavkaze, v Pamíru, v Hindúkuši, od Altaje po Japonsko, v části USA.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Libor Lamata napsal(a) dne 23.6.2015:
Další lokalita: Levý břeh říčky Jeřice v Oldřichově v Hájích
jaro/2015

Libor Lamata napsal(a) dne 23.3.2015:
Zajímavá rostlinka. Zatím se mi ji podařilo náhodně nalézt na dvou lokalitách. První menší u říčky Nisy v Machníně a pak v hojném počtu na dvou místech kolem Bukovna u Boleslavi.
Kdo tuto méně známou rostlinu bezpečně poznáte, připojte prosím svá pozorování.

  • JP.. napsal(a) dne 25.5.2015:
    Údolí Lužnice, pravý břeh cca 3 km po proudu pod Dobronocemi u Bechyně, místně hojná.

Nemáte oprávnění psát komentáře.