Cymbalaria muralis - zvěšinec zední
Slovensky: Cimbalok múrový
Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité
POPIS:
Vytrvalá, stále zelená, 10 až 40 cm dlouhá bylina. Lodyha chabá, větvená, poléhavá, plazivá nebo převislá, oblá, lysá, někdy nachově naběhlá. Lodyžní listy v dolní části vstřícné, ve střední v přeslenu a v horní střídavé, řapíkaté, čepel v obrysu ledvinovitá, 5 až 7laločná, lysá, mírně dužnatá, někdy fialově naběhlá. Květy v úžlabí listenů, koruna dvoupyská, do 15 mm dlouhá, horní pysk 2cípý, dolní 3cípý se 2 hrbolky, fialová až skoro bělavá, s tmavšími pruhy, ostruha přibližně stejně dlouhá jako kalich. Kvete v VI až IX.
STANOVIŠTĚ:
Vlhké zdi, kamenné navigace podél řek a potoků, skály, zříceniny hradů, stanoviště slunné až polostinné, ne však zcela vyprahlé.
ROZŠÍŘENÍ:
Původní v jižních Alpách, dinárských pohořích a pohořích střední Itálie a Sicílie, vhledem k pěstování zdomácnělý ve značné části Evropy, v severozápadní Africe, na Kapverdských ostrovech, Kanárských ostrovech, Azorech, Bermudách, v Severní i Jižní Americe, jižní Africe, v Austrálii a na Novém Zélandu. V ČR pěstován a zplaňován zřejmě od 1. poloviny 19. století, dnes roztroušeně zejména v místech původního pěstování na starých zdech, kolem kostelů, klášterů, na zdech starých hradů a zámků apod., převážně v nadmořských výškách do 600 m n.m.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Michaela napsal(a) dne 7.7.2012:
Tato rostlina se dřív užívala v kuchni jako koření do polévek a do zeleninových salátů, lze to najít na webu i ve starších herbářích. Ví někdo co obsahuje?
marta napsal(a) dne 25.2.2010:
je to veľmi pekná popínavka hlavne na kamenných múrikoch. V našej záhradke sa mu napriek tomu, že obľubuje vlhké miesto, darí v suchom múriku. Kvitne celé leto a krásne prekrýva všetky kamene a štrbiny.Samozrejme dozerám, aby sa mi nekontrolovateľne nerozmnožil.