Solidago virgaurea - zlatobýl obecný (celík zlatobýl)

Slovensky: Zlatobyľ obyčajná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, i více než 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, až do květenství nevětvená, lysá nebo jen slabě chlupatá, dole obvykle do fialova naběhlá. Listy střídavé, kopinaté, dolní obvejčité nebo eliptické, obvykle zubaté, zužující se v řapík, horní přisedlé, celokrajné, kopinaté. Úbory uspořádány v hroznu, 10 až 20 mm v průměru, žluté, se 6 až 12 jazykovitými květy, které jsou výrazně delší nežli zákrov, uprostřed trubkovité květy. Kvete v VIII až X.

STANOVIŠTĚ:

Světlé lesy, mýtiny, křovinaté nebo skalnaté stráně, vřesoviště, pastviny, na půdách kyprých, hlubokých, vápnitých, sušších.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do horských oblastí roztroušeně, celkově roste téměř v celé Evropě vyjma značných oblastí ve Středozemí, dále roste v Asii a v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať (Herba virgaureae) těsně před rozkvětem seřezáváním asi 30 cm dlouhých horních částí rostlin. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Obsahuje flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silici, amid kyseliny nikotinové a další látky. Obsah silice klesá po odkvětu, obsah saponinů kolísá podle stanoviště a denní doby (stoupá od rána k poledni).
Droga působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest, při zbytnění prostaty, tlumí krvácení v trávicím ústrojí, zevně se osvědčila na špatně se hojící rány, ekzémy, zanícené rány apod.
Podává se obvykle ve formě nálevu (1 až 2 polévkové lžíce na šálek vody) 3x až 6x denně. Osvědčila se i aplikace ve formě lihového roztoku nebo masti.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hynek napsal(a) dne 1.10.2013:
Trhám zlatobýl na začátku kveteni a přes to při sušení vzniknou místo květu trsy chmíří jako na pampelišce.Co s tím?Vadí to při čajovém nálevu?

Andra Vrbová napsal(a) dne 4.9.2013:
Chci se zeptat jestli může se pit zlatobýl když používám Varfarin.Andra.

Jarda napsal(a) dne 27.3.2013:
Prosím nezaměňujte Kycol za Zlatobýl, jedná se o dvě rozdílné rostliny!!

Najděte si informace na netu. Jinak kycol je opravdu velice léčivý.

Jirka napsal(a) dne 5.6.2012:
Ahojky přátelé.Udělal jsem si tržnou ránu na ruce.Kamarádka mi poradila, abych si udělal odvar ze zlatobýlu,u nás se tomu říká kycol.Znám ho, ale ještě nekvetl, bylo brzo, a tak jsem šel do lesa hledat.Natrhal jsem léčivku asi 20 cm vysokou, asi jako puget.Doma nechal přejít varem a do teplého odvaru(vše jsem nechal v hrnci) co jsem vydržel jsem ponoříl poraněnou ruku asi 60 x 4 mm. Opakoval jsem to po 15 minutách. Světe div se, rána se mi zatáhla a teď už tam mám jenom malý stroupek.

Flicek Jan napsal(a) dne 23.11.2009:
Dobrý den všem,slyšel jsem o Zlatobýlu že léčí,jsem po amputaci 4 prstu na noze ale nikde jsem jse nedozvěděl v jakém množství nálev na koupel připravit kolik Zlatobýlu+vody a jak dlouho a často koupat.Děkuji všem kdo mě poradí AHOJ HONZA

Ingrid Č. napsal(a) dne 21.8.2009:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak připravit nálev-lázeň ze Zlatobýlu-natě NE pro vnitřní užití, ale právě pro lázeň. V jakém poměru. A jak dlouho se "láznit" :-). Děkuji

Lenka Kamenská napsal(a) dne 10.4.2008:
Dobrý den, nemohu nikde nalézt zda mohu užívat zlatobýl dlouhodobě,je to rada od lékaře mám však obavy aby při dlouhodobém užívání formou čaje nedošlo k předávkování.
Děkuji

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 12.5.2008:
    Celík zlatobýl (Solidago virgaurea) lze užívat dlouhodobě, leč ne trvale a pojmem "dlouhodobě" se může rozumět cokoliv nebo něco jiného. Sdělte, v jaké indikaci chcete tuto bylinu užívat, jaké jsou laboratorní hodnoty vaší moči a krve, zejména bílkoviny a kreatinin.

Komentáře   

Oldřiška Baudyšová
# KycolOldřiška Baudyšová 2019-08-09 23:37
Rodiče sbírali v Jizerských horách a Krkonoších kycol výhradně ke koupelím proti bolestem kloubů. Kycol je místní název pro starček Fuchsův.Nikdy jej vnitřně nepoužívali. Zlatobýl obecný jsem u nás v přírodě nikde neviděla, neznám ho, jedině Zlatobýl kanadský,ten tu roste, ale nevím, jestli lze používat stejně jako zlatobýl obecný.Nemám k němu takovou důvěru.
Míla Gajdová
# Pro Oldřiška BaudyšováMíla Gajdová 2019-08-10 07:19
Označení se může lišit podle kraje.
U nás je prostě celík zlatobýl kycol.
Moje babičky starček nikdy nesbíraly, jelikož je jedovatý. A obě babičky shodně tvrdily, že každá bylina má "náhradu", takže se všem jedovatým bylinám vyhýbaly.
Zlatobýl kanadský dávají bylináři běžně do směsí, falšují tak celík zlatobýl (kycol), který má výraznější léčivé účinky.
Např. jsem si všimla, že pan Grešík má na svém čaji opravdu kycol= celík zlatobýl. Kdežto někteří jiní bylináři mají obrázek zlatobýlu kanadského...
Richard
# Kycol, nebo zlatobýlRichard 2017-12-08 13:52
Kycol je lehce zaměnitelný se zlatobýlem obecným. Mám vlastní zkušenosti, kdy jsem rostliny zaměnil a po delším užívání čaje mně nevyšel jaterní test. Na možnou záměnu mě upozornil lékař. Doporučuji tedy spíš sběr zlatobýlu kanadského, který má skoro stejné účinky jako zlatobýl obecný, ale nelze ho s kycolem zaměnit pro svoji odlišnost.
Vláďa
# Zlatobýl obecnýVláďa 2017-12-09 17:53
Zlatobýl obecný zvaný celík nelze zaměnit se starčekem. Zlatobýl zlatý prut má květenství jako hrozen, kdežto starčeky mají květy do šířky jako lata nebo okolík a květy jsou většinou větší a také rostou na jiných místech převážně v lese.Zlatobýl spíš roste na loukách . Zlatobýl kanadský má odlišné léčivé účinky než celík má protirakovinové účinky je stejně močopudný,ale chybí zde účinky antimykotické a analgetické,které má pouze zlatobýl obecný. bylinář Vláďa Vytásek z Litovle
Míla Gajdová
# Pro RichardMíla Gajdová 2019-08-10 07:14
Zlatobýl kanadský se "falšuje jako celík zlatobýl.
Avšak v knihách o léčivých rostlinách jasně píší, že zlatobýl kanadský zdaleka nedosahuje kvalit našeho celíku zlatobýlu, nemá ani zdaleka takové léčivé účinky, hlavně v éčbě močových cest.
Míla Gajdová
# Unás je kycol celík!Míla Gajdová 2017-01-14 17:23
Jak jsem psala minule, v naší oblasti (spádová oblast Tanvald) se celík zlatobýl označuje jako kycol.
Obě moje babičky byly narozeny v druhé půli 19. století.
Hlavně moje babička z Horního Tanvaldu "kycolový čaj"
pravidelně a dlouhodobě pila, samozřejmě s malými
přestávkami. Tato babička se dožila 75 let - ale jen proto,
že ji srazilo a zabilo nákladní auto. Jinak by tu možná mezi námi byla dodnes, zemřela totiž naprosto zdravá....

Sbírala pouze kycol=celík zlatobýl, já sbírám taky kycol=
celík zlatobýl. Starček jsem nikdy nesbírala, jelikož
moje babičky starček považovaly za jedovatý a "nečistý".
Starček je totiž mnohem méně "vybíravý" na místa
výskytu, celík zlatobýl . tedy náš kycol roste na čistých místech.
Neříkám, že nemáte pravdu - označení může být krajové.
Ale opakuji - babičky i já považujeme za kycol celík
zlatobýl a tuto bylinu velmi cenily babičky a cením ji i já.
Jaroslav Hlava
# Kycol v TanvalduJaroslav Hlava 2018-01-11 15:16
Paní Gajdová, nevím jak v Tanvaldu, ale kousek od Vás (Vysocko) je kycol kycolem a celík celíkem. Kycol se bral "na nohy" , celík "na ledviny". Pokud by Vám to nedělalo potíže rád bych se dozvěděl, kde zlatobýl sbíráte, tady zmizel tak před dvaceti lety. Kycolu je všude fůra.
Vláďa
# KycolVláďa 2017-01-14 16:03
Kycol je starý název starček Fuchsův (vejčitý) a ne zlatobýl obecný, Pro koupele a na zevní použití je starček velmi vhodný, ne však na vnitřní používání, zde je mírně jedovatý. bylinář Vláďa
macháček
# Nepravdamacháček 2016-08-27 11:12
Zlatobýl obecný není KYCOL
Míla Gajdová
# Kycol = celík zlatobýlMíla Gajdová 2017-01-13 11:55
Podle obou mých babiček, které se hodně věnovaly bylinkám a jinak se po celý život neléčily, je celík zlatobýl shodný s "kycolem", tak se celík nazýval v "Sudetech",
tedy alespoň v oblasti okolo Tanvaldu.
Babička kycol sbírala, sušila ho v kyticích na půdě,
v průvanu anebo aspoň při otevřeném okně. Ale průvan,
tedy pokud možno otevřená dvě okna proti sobě, je
lepší - celík zůstane hezky zbarvený a uschne rychle.
Po usušení se odrolí kvítky i listy, tvrdé stonky babička
do usušeného celíku nedávala.
Dělám to podle babičky a celík používám na veškeré
rány zevně, ke kloktání při zánětu dásní, může se užívat
ke koupelím a může se také pít.
Podle babičky: čaj k vnitřnímu užití pít nejvýše 3 týdny,
potom aspoň týden přestávka.
Koupele (např. sedací) se mohou dělat stále, trvale.
Ahoj Míla
Míla Gajdová
# U nás je kycol celík zlatobýlMíla Gajdová 2019-08-10 07:11
Pro :macháček".
Kycol je krajový název.
To znamená, že v jiném kraji může znamenat něco jiného. Ovšem - jak jsem opakovaně psala - u nás (tedy v Tanvaldě a okolí, dosti širokém) celík zlatobýl znamená kycol. Starček je ochlupený, má sice podobné listy, ale "srstnaté". A roste všude, není pro výskyt "vybíravý".
Starček moje babičky nikdy nesbíraly a odlišovaly ho od kycolu= celíku zlatobýlu.

Nemáte oprávnění psát komentáře.