Solidago virgaurea - zlatobýl obecný (celík zlatobýl)

Slovensky: Zlatobyľ obyčajná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, i více než 1 m vysoká bylina. Lodyha přímá, až do květenství nevětvená, lysá nebo jen slabě chlupatá, dole obvykle do fialova naběhlá. Listy střídavé, kopinaté, dolní obvejčité nebo eliptické, obvykle zubaté, zužující se v řapík, horní přisedlé, celokrajné, kopinaté. Úbory uspořádány v hroznu, 10 až 20 mm v průměru, žluté, se 6 až 12 jazykovitými květy, které jsou výrazně delší nežli zákrov, uprostřed trubkovité květy. Kvete v VIII až X.

STANOVIŠTĚ:

Světlé lesy, mýtiny, křovinaté nebo skalnaté stráně, vřesoviště, pastviny, na půdách kyprých, hlubokých, vápnitých, sušších.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin do horských oblastí roztroušeně, celkově roste téměř v celé Evropě vyjma značných oblastí ve Středozemí, dále roste v Asii a v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať (Herba virgaureae) těsně před rozkvětem seřezáváním asi 30 cm dlouhých horních částí rostlin. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Obsahuje flavonoidy, rutin, betain, třísloviny, saponinové glykosidy, fenolové kyseliny, hořčiny, sliz, silici, amid kyseliny nikotinové a další látky. Obsah silice klesá po odkvětu, obsah saponinů kolísá podle stanoviště a denní doby (stoupá od rána k poledni).
Droga působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest, při zbytnění prostaty, tlumí krvácení v trávicím ústrojí, zevně se osvědčila na špatně se hojící rány, ekzémy, zanícené rány apod.
Podává se obvykle ve formě nálevu (1 až 2 polévkové lžíce na šálek vody) 3x až 6x denně. Osvědčila se i aplikace ve formě lihového roztoku nebo masti.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hynek napsal(a) dne 1.10.2013:
Trhám zlatobýl na začátku kveteni a přes to při sušení vzniknou místo květu trsy chmíří jako na pampelišce.Co s tím?Vadí to při čajovém nálevu?

Andra Vrbová napsal(a) dne 4.9.2013:
Chci se zeptat jestli může se pit zlatobýl když používám Varfarin.Andra.

Jarda napsal(a) dne 27.3.2013:
Prosím nezaměňujte Kycol za Zlatobýl, jedná se o dvě rozdílné rostliny!!

Najděte si informace na netu. Jinak kycol je opravdu velice léčivý.

Jirka napsal(a) dne 5.6.2012:
Ahojky přátelé.Udělal jsem si tržnou ránu na ruce.Kamarádka mi poradila, abych si udělal odvar ze zlatobýlu,u nás se tomu říká kycol.Znám ho, ale ještě nekvetl, bylo brzo, a tak jsem šel do lesa hledat.Natrhal jsem léčivku asi 20 cm vysokou, asi jako puget.Doma nechal přejít varem a do teplého odvaru(vše jsem nechal v hrnci) co jsem vydržel jsem ponoříl poraněnou ruku asi 60 x 4 mm. Opakoval jsem to po 15 minutách. Světe div se, rána se mi zatáhla a teď už tam mám jenom malý stroupek.

Flicek Jan napsal(a) dne 23.11.2009:
Dobrý den všem,slyšel jsem o Zlatobýlu že léčí,jsem po amputaci 4 prstu na noze ale nikde jsem jse nedozvěděl v jakém množství nálev na koupel připravit kolik Zlatobýlu+vody a jak dlouho a často koupat.Děkuji všem kdo mě poradí AHOJ HONZA

Ingrid Č. napsal(a) dne 21.8.2009:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak připravit nálev-lázeň ze Zlatobýlu-natě NE pro vnitřní užití, ale právě pro lázeň. V jakém poměru. A jak dlouho se "láznit" :-). Děkuji

Lenka Kamenská napsal(a) dne 10.4.2008:
Dobrý den, nemohu nikde nalézt zda mohu užívat zlatobýl dlouhodobě,je to rada od lékaře mám však obavy aby při dlouhodobém užívání formou čaje nedošlo k předávkování.
Děkuji

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 12.5.2008:
    Celík zlatobýl (Solidago virgaurea) lze užívat dlouhodobě, leč ne trvale a pojmem "dlouhodobě" se může rozumět cokoliv nebo něco jiného. Sdělte, v jaké indikaci chcete tuto bylinu užívat, jaké jsou laboratorní hodnoty vaší moči a krve, zejména bílkoviny a kreatinin.

Komentáře   

Richard
# Kycol, nebo zlatobýlRichard 2017-12-08 13:52
Kycol je lehce zaměnitelný se zlatobýlem obecným. Mám vlastní zkušenosti, kdy jsem rostliny zaměnil a po delším užívání čaje mně nevyšel jaterní test. Na možnou záměnu mě upozornil lékař. Doporučuji tedy spíš sběr zlatobýlu kanadského, který má skoro stejné účinky jako zlatobýl obecný, ale nelze ho s kycolem zaměnit pro svoji odlišnost.
Odpovědět
Vláďa
# Zlatobýl obecnýVláďa 2017-12-09 17:53
Zlatobýl obecný zvaný celík nelze zaměnit se starčekem. Zlatobýl zlatý prut má květenství jako hrozen, kdežto starčeky mají květy do šířky jako lata nebo okolík a květy jsou většinou větší a také rostou na jiných místech převážně v lese.Zlatobýl spíš roste na loukách . Zlatobýl kanadský má odlišné léčivé účinky než celík má protirakovinové účinky je stejně močopudný,ale chybí zde účinky antimykotické a analgetické,které má pouze zlatobýl obecný. bylinář Vláďa Vytásek z Litovle
Odpovědět
Míla Gajdová
# Unás je kycol celík!Míla Gajdová 2017-01-14 17:23
Jak jsem psala minule, v naší oblasti (spádová oblast Tanvald) se celík zlatobýl označuje jako kycol.
Obě moje babičky byly narozeny v druhé půli 19. století.
Hlavně moje babička z Horního Tanvaldu "kycolový čaj"
pravidelně a dlouhodobě pila, samozřejmě s malými
přestávkami. Tato babička se dožila 75 let - ale jen proto,
že ji srazilo a zabilo nákladní auto. Jinak by tu možná mezi námi byla dodnes, zemřela totiž naprosto zdravá....

Sbírala pouze kycol=celík zlatobýl, já sbírám taky kycol=
celík zlatobýl. Starček jsem nikdy nesbírala, jelikož
moje babičky starček považovaly za jedovatý a "nečistý".
Starček je totiž mnohem méně "vybíravý" na místa
výskytu, celík zlatobýl . tedy náš kycol roste na čistých místech.
Neříkám, že nemáte pravdu - označení může být krajové.
Ale opakuji - babičky i já považujeme za kycol celík
zlatobýl a tuto bylinu velmi cenily babičky a cením ji i já.
Odpovědět
Jaroslav Hlava
# Kycol v TanvalduJaroslav Hlava 2018-01-11 15:16
Paní Gajdová, nevím jak v Tanvaldu, ale kousek od Vás (Vysocko) je kycol kycolem a celík celíkem. Kycol se bral "na nohy" , celík "na ledviny". Pokud by Vám to nedělalo potíže rád bych se dozvěděl, kde zlatobýl sbíráte, tady zmizel tak před dvaceti lety. Kycolu je všude fůra.
Odpovědět
Vláďa
# KycolVláďa 2017-01-14 16:03
Kycol je starý název starček Fuchsův (vejčitý) a ne zlatobýl obecný, Pro koupele a na zevní použití je starček velmi vhodný, ne však na vnitřní používání, zde je mírně jedovatý. bylinář Vláďa
Odpovědět
macháček
# Nepravdamacháček 2016-08-27 11:12
Zlatobýl obecný není KYCOL
Odpovědět
Míla Gajdová
# Kycol = celík zlatobýlMíla Gajdová 2017-01-13 11:55
Podle obou mých babiček, které se hodně věnovaly bylinkám a jinak se po celý život neléčily, je celík zlatobýl shodný s "kycolem", tak se celík nazýval v "Sudetech",
tedy alespoň v oblasti okolo Tanvaldu.
Babička kycol sbírala, sušila ho v kyticích na půdě,
v průvanu anebo aspoň při otevřeném okně. Ale průvan,
tedy pokud možno otevřená dvě okna proti sobě, je
lepší - celík zůstane hezky zbarvený a uschne rychle.
Po usušení se odrolí kvítky i listy, tvrdé stonky babička
do usušeného celíku nedávala.
Dělám to podle babičky a celík používám na veškeré
rány zevně, ke kloktání při zánětu dásní, může se užívat
ke koupelím a může se také pít.
Podle babičky: čaj k vnitřnímu užití pít nejvýše 3 týdny,
potom aspoň týden přestávka.
Koupele (např. sedací) se mohou dělat stále, trvale.
Ahoj Míla
Odpovědět

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit