Salvia officinalis - šalvěj lékařská

Slovensky: Šalvia lekárska

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalý polokeř, vysoký 20 až 70 cm, silně aromatický. Lodyha přímá, obvykle nevětvená, olistěná, šedoplstnatá. Listy vstřícné, řapíkaté, podlouhlé až eliptické, jemně vroubkované, někdy na bázi se 2 vykrojenými segmenty, v mládí šedoplstnaté, později olysalé, na líci s výraznou, vnořenou žilnatinou. Lichopřesleny 4 až 10květé, koruna dvoupyská, světle fialová, občas bílá, korunní trubka v ústí chlupatá, horní pysk vyklenutý, dolní 3laločný. Kvete v V až VII.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jižní Evropě a v Malé Asii, u nás často pěstována jaké léčivka.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména silici (1,5 až 2,5%) s thujonem, salviolem, cineolem, kafrem, borneolem, dále katechinové třísloviny (asi 8%), pseudotřísloviny (=organické kyseliny, např. kyselina kávová), triterpenoidy, hořčinu carnosol,, diterpenové hořčiny abietanového typu, lakton, salvin, který má fytoncidní účinky, saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.
Sbírá se list (Folium salviae) a to krátce před květem (květen až červen) a za suchého počasí, u starších rostlin je možný i druhý sběr na podzim. Suší se co možná nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C. Někdy se sbírají celé stonky, ze kterých se až po usušení zdrhnou listy.
Působení šalvěje je velmi široké: snižuje pocení (zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimaktériu nebo v pubertě), působí protizánětlivě, baktericidně, mírně močopudně, svíravě, má protihlístové účinky, snižuje sekreci žláz včetně sekrece mateřského mléka. Uplatňuje se v gynekologii a to zejména při potížích v počátku menstruace či v přechodu, antibiotických účinků se využívá při léčbě zánětů močových cest, bolestí v krku, při angíně, při gynekologických zánětech nebo zánětech zažívacího ústrojí. Zevně ji lze použít na špatně se hojící rány nebo jako kloktadlo při zánětu ústní dutiny, angíně nebo krvácení dásní.
Za nejúčinnější formu aplikace je považována šalvějová tinktura, osvědčil se i šalvějový vinný nálev. Vzhledem k tomu, že protizánětlivé látky jsou špatně rozpustné ve vodě, bývá doporučován lihovodný roztok.
Protože thujon obsažený v silici je poměrně dosti toxický, není šalvěj vhodná k dlouhodobému podávání. Relativně neškodný by měl šalvějový odvar, z něhož toxická silice záhy vyprchá.

PĚSTOVÁNÍ:

Šalvěji se daří na teplých, slunných a chráněných stanovištích, nejlépe ve vápnitých půdách. Množí se buď semeny vysetými v březnu do pařeniště nebo dělením trsů či řízky, které dobře zakořeňují.

DALŠÍ UŽITÍ:

Ať už čerstvá nebo sušená se užívá jako koření a to zejména k masu, do nádivek, k sekanému masu a k rybám.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Majka Holická napsal(a) dne 6.8.2012:
Mám krásný keřík šalvěje lékařské, ale ještě mně NEKVETLA?
Poradíte mi proč. madla

misa napsal(a) dne 13.6.2012:
Chtěla bych se zeptat kde lze koupit rostlinku.Chtěla bych jí také zkusit pěstovat.

  • Mirek-777 napsal(a) dne 15.3.2013:
    Šalvěj zakoupíte u každého dobrého prodejce bylin a květin. Pokud takového neznáte, pak vyhledejte na I-NET jakékoliv zahradnictví a objednáte si ji na dobírku. M777

Anna napsal(a) dne 22.2.2012:
Zdravím, mám jí na zahrádce hodně let. Dobře se jí daří, dokonce trochu zplaněla, ale to mě nevadí. Nedávno jsem jí použila na bolest zubu (špatně rostoucí zub moudrosti, váčky, otoky). Nestačila jsem zírat, jak to zabralo, otok mám pryč, zub už tak nebolí (ale musí pryč). Je to fakt zázračná rostlina. Manžel jí kombinuje s mateřídouškou a používá před spaním. Chci se zeptat, není to moc silná kombinace? Já to nemám ráda, jaksi je mě z toho špatně. A ještě jeden dotaz: Jak je to s užíváním šalvěje v těhotenství, můžu pít čaj, nebo to nejde?

  • vláďa napsal(a) dne 25.2.2012:
    Čaj ze šalvěje v těhotenství nedoporučuji užívat pro obsah thujonu,který je ve větších dávkách jedovatý. Na vnější použití k hojení je tato léčivka výborná.V těhotenství je lépe užívat čaj z kotryhele v kombinaci např.s měsíčkem lékařským,květem hluchavky bílé atd. Pro manžela na spaní je vhodný čaj z dobromysli,meduňky,šanty kočičí citrónové, nebo kozlíkové kapky. I ta mateřídouška je dost silná a neměla by se používat dlouhodobě. bylinář Vláďa

Petr Švec napsal(a) dne 2.5.2010:
Dobrý den,
ohledně přezimování šalvěje mám podobný problém a to i přesto že sem ji přikryl na zimu tak jako ostatní bylinky, které my ovšem teď rpstou krásně, asi je na velkou zimu jaká letos byla šalvěj více náchylná =(

  • Pavel napsal(a) dne 10.6.2010:
    Mi letos šalvěj umrzla dokonce na krytém lodžiovaném balkónu. Letos byla zřejmě zima zvláště krutá.

  • Meduna napsal(a) dne 25.6.2010:
    Já mám šalvěj na zahrádce asi pět let, nezazimovávám a nikdy neumrzla. Asi jak se říká: čím horší sedlák, tím větší brambory :-).

  • Jan napsal(a) dne 14.6.2013:
    Ano, ano. Pěstuji na zahrádce šalvěj více jak 10 let (nikdy neumrzla a listy lze sbírat i v zimě - možná je chráněna modřínem nad ní, vůbec se o ni nestarám). Už se mi náležitě rozrostla a tak jsem ji chtěl 90% vyházet nevěda k čemu tolika bylin potřeba. Občas jsem jí dal na nějaké to maso či rybu. Až do loňska, kdy mně chytla dáseň. Teď už ji chráním jako oko v hlavě :-)! Jen si občas dělám třeba dvě konve čaje na den - kromě mne to nikdo doma nechce. Není to moc? Nikde jsem na max. doporučenou dávku nenarazil...

monika napsal(a) dne 11.3.2009:
Chtěla bych se zeptat jestli se dá šalvěj používat preventivně i při silnějším krvácení a bolestivější menstruaci? Nebude to na škodu? V jiných odkazech jsem totiž četla, že je účinná na právě slabé krvácení.

  • pavle napsal(a) dne 10.5.2009:
    pokud by jste pila čaj se žebříčku(ne v době menstruace upraví se vám perioda a tím i krvácení(sama jsem ho pila pravidelně každý den jeden měsíc a přestali mi gynekologické problémy,mějte se hezky,Pavla

Jana napsal(a) dne 8.6.2008:
Šalvěj je opravdu dobrá. Pěstuju ji na zahradě a mám docela velký keř. Používám ji k pití jako čaj někdy ji smíchám s meduňkou je to moc dobrý čajík. Když dělám nádivku do kuřete tak ji na drobno pokrájím a přidám do nádivky. Všem to moc chutná. Může se vložit i pár lístků do kuřete na gril atd. Jinak se dá ještě použít na koupele na ekzém.

  • Táňa Kryštofvá napsal(a) dne 22.4.2010:
    Dobrý den, chtěla jsem Vás požádat o radu ohledně pěstování šalvěje. Na podzim jsme měli krásný keřík, a po zimě nejeví známky přežití. Mám jej přistřihnout, jak moc?
    děkuji.

  • Lada napsal(a) dne 18.6.2010:
    Té už asi nepomůžete, ale výborný návod na pěstování je na http://zaridit.cz/rady/index.php?a=data/00000000-salvej

Nemáte oprávnění psát komentáře.