Juglans regia - ořešák královský

Slovensky: Orech kráľovský

Čeleď: Juglandaceae - ořešákovité

 

POPIS:

Opadavý, max. 25 m vysoký, listnatý strom. Borka šedá, v mládí hladká, ve stáří hluboce rozpraskaná. Listy střídavé, lichozpeřené, s 5 až 6 lístky, které jsou řapíčkaté, elipsovité, celokrajné, převážně lysé, koncový lístek největší a s nejdelším řapíčkem. Květy jednodomé, samčí v až 15 cm dlouhých, převislých, žlutozelených jehnědách, samičí přisedlé, vyrůstají po 1 až 5 na konci letošních výhonů, pestík se 2 silnými, zakřivenými a třásnitými bliznami. Plodem je dobře známý vlašský ořech (= nažka zabalená v zelené a posléze černající dužnině, skořápka nažky bývá velmi tvrdá a hrbolatá, semeno se skládá ze dvou laločnatých děloh). Kvete v IV až V.
Ořešák královský začíná plodit ve věku 8 až 10 let a dožívá se až 100 let, ve výjimečných případech až 300 let.

ROZŠÍŘENÍ A PŮVOD:

V ČR hojně pěstován po téměř celém území vyjma horských či jinak klimaticky nepříznivých poloh. Vzhledem k prastarému pěstování ořešáku královského je původní areál rozšíření nejasný, snad zahrnuje oblast od Balkánu na západě po Himálaj na východě.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se zejména listy (v červnu) nebo zelené oplodí (těsně před sklizní ořechů, tedy v srpnu) nebo zelené, ještě nezralé a měkké plody. Listy i oplodí se suší rychle za teplot do 40 °C (při pomalém sušení hnědnou).
Droga obsahuje naftochinon juglon, třísloviny, flavonoidy, kyselinu elagovou, silice, karotenoidy, vitamin C, hořčiny aj.
Působí svíravě, protizánětlivě a antibakteriálně (zejména proti stafylokokům). Užívá se ve formě kloktadla při zánětech v ústní dutině, ve formě odvaru při zánětu konečníku nebo tlustého střeva, ve formě sedací koupele při gynekologických potížích (zejména při bílém výtoku), koupele se osvědčily také proti nadměrnému pocení nohou, při akné nebo některých kožních vyrážkách.
Nejčastěji se připravuje jako odvar nebo nálev (1,5 čajové lžičky řezaných listů na šálek vody při vnitřním užití, na přípravu koupele se dávkuje asi 100 g drogy na 1 l vody).

DALŠÍ UŽITÍ: 

  • Jak je všeobecně známo, plody ořešáku královského (vlašské ořechy) jsou jedlé a velmi chutné.
  • Velmi kvalitní ořešákové dřevo se užívá zejména při výrobě nábytku.
  • Z ořešáku se v minulosti získávalo hnědé barvivo.
  • Semena (ořechy) obsahují až 52% mastného oleje, který může být náhradou za např. mandlový olej.
  • Listy se v minulosti užívaly k barvení vlasů na kaštanovou hněď.
  • Ořechový olej se používal při opalování k dosažení hnědšího zbarvení kůže.
  • Odvar z listů ořešáku se dříve používal k odpuzení hmyzu. 

PĚSTOVÁNÍ:

Ořešáku královskému prospívá život v půdách hlubokých, dobře provzdušněných (mohou být kamenité), vlhčích, výživných a zásaditých (vápnitých), nesnáší půdy těžké, mělké, trvale zamokřené nebo naopak příliš suché. Poškodit jej mohou velmi silné zimní mrazy nebo pozdní jarní mrazíky. Stanoviště by proto mělo být slunné a chráněné proti severním větrům. Množí se semeny, která je možné vysévat ihned po sklizni, tj. na podzim.

Nemáte oprávnění psát komentáře.