Filipendula ulmaria - tužebník jilmový

Syn.: Spiraea ulmaria, Ulmaria palustris, Ulmaria pentapetala, Ulmaria obtusiloba
Slovensky: Túžobník brestový

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části trochu větvená, hranatá. Listy přetrhovaně lichozpeřené, přízemní a dolní řapíkaté, s 1 až 5 jařmy lístků, které jsou vejčité nebo kosníkovité, pilovité. Květenství v hustých vrcholících, květy bílé až narůžovělé. Kvete v IV až IX.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky, břehy, pobřežní olšiny nebo vrbové křoviny, rákosiny, prameniště, lužní lesy, vlhké paseky, preferuje půdy na minerály chudé, hlinité až jílovité, vlhké až zbahněné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po nižší horské polohy hojně, pouze v nejvyšších polohách vzácně. Celkově roste v Evropě na severu až po asi 72° severní šířky, na jihu po střední Španělsko, Itálii, Bulharsko, na východě po Malou Asii, Kavkaz, Sibiř, Altaj, Mongolsko, druhotně v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje flavonoidní kvercetinové glykosidy (např. spireosid, gaultherin), fenolické glykosidy spireinu, třísloviny a silice se salicylaldehydem a methylesterem kyseliny salicylové.
Sbírá se květ nebo nať, květy se sdrhnou a suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Nať se sbírá v době květu a suší se stejným způsobem.
Droga snižuje horečku a má účinky potopudné a močopudné. Podává se při horečkách z nachlazení (chřipka apod.), při dně, revmatismu, při nemocích močového měchýře a ledvin, při poruchách látkové výměny. Nálev se připravuje z jedné čajové lžičky na šálek vody, denně se pijí 2 až 3 šálky.
Pozn.: Z tužebníku jilmového se dříve získavala kyselina acetylsalicylová, či-li aspirin.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Oxana Holub napsal(a) dne 25.10.2014:
Dobrý den poradte prosím jak užívat bylinkový nálev proti Streptokoku a E.coli,i jak dlouho mám užívat..Mám tito dvě bakterie které potřebuji zničit bez zasahu leků.Předem děkuji Oxana.

  • Vláďa napsal(a) dne 25.10.2014:
    Paní Oxano je třeba se obrnit trpělivostí a bylinkový čaj užívat alespoň 5 týdnů bez přestávky. Pro zvýšení léčivého účinku doporučuji do čaje přidávat půl čajové lžičky lihové tinktury z lichořeřišnice nebo ze šípkových hálků. Přeji brzké uzdravení bylinář Vláďa z Litovle

Laďka napsal(a) dne 10.4.2013:
Dobrý den, syn přinesl domů nejspíš ze školky nebo z bazénu molusky, někde jsem se dočetla že používali odvar z tužebníku. Je možné aby to pomohlo? Syn je má kolem očí což je problematické jak na seškrabování tak i na různé vodičky přímo k tomu určené, protože by se neměly používat právě kolem očí. A je lepší květ nebo nať? Všude na netu jsem koukala že lze koupit pouze nať. Také nevím zda koupit čaj, tinkturu, nebo výluh.
Předem děkuji za radu. Laďka

  • Vláďa napsal(a) dne 25.10.2014:
    Lepší je květ

Věra napsal(a) dne 1.1.2012:
dobrý den, prosím o radu, zda roste tato bylinka i v okolí jablnkova. díky

  • Věra napsal(a) dne 1.1.2012:
    omlouvám se za překlep - v okolí "JABLUNKOVA"

  • vláďa napsal(a) dne 1.1.2012:
    Určitě roste je to bylinka velmi hojná,která roste všude kde je vlhko, tam kde je sucho roste podobný tužebník obecný,,který má stejné léčivé účinky navíc je velmi dekorativní svými listy a dá se dobře pěstovat na zahrádce. bylinář Vláďa

Hynek napsal(a) dne 5.10.2009:
Nepůsobí čaj z Tužebníku na žaludek jako acilpirin,tedy zvyšuje kyselost v žaludku,když se z něho vyráběl aspirin .Díky!!!

Jitka napsal(a) dne 31.7.2008:
Můžete mi, prosím poradit, jestli roste tužebník ve Zlínském kraji, příp. kde jinde poblíž. Dělám z něho obklady dcerce na atopický ekzém a ráda bych si ho nasbírala sama. Díky všem za zprávy :o)). Jitka

  • Zdena Vsetín napsal(a) dne 12.7.2009:
    Teprve nyní jsem si přečetla Váš dotaz, ale stejně je teď nejlepší doba ke sběru květu i natě. V okolí Zlína roste skoro všude, my jsme včera byli na Lužanských pasekách jej sbírat. Já osobně jej používám mnoho let na různé neduhy, nejen na atopický ekzém, odvar je dobrý k léčbě lupénky, čaj je vhoný na horečnatá onemocnění, také na oplachy bércových vředů, je toho hodně. Zdravím, doufám, že jej naleznete a přeji dcerce hodně zdraví. Zdena

  • vláďa napsal(a) dne 1.1.2012:
    Na atopický ekzém je dobré tužebník jilmový smíchat s kvetoucí natí dvojzubce trojdílného bylinář Vláďa

Soňa Králová napsal(a) dne 27.3.2008:
Objevila jsem kapsle z tužebníku jilmového z jedné belgické laboratoře a údajně je určená k hubnutí. I to je možné...?

  • Jos. A. Zentrich - bylinář napsal(a) dne 12.5.2008:
    V "pracovních povinnostech" hubnutí tužebník jilmový má víceméně okrajově. Je silně močopudný, takže určitě ztratíte nějakou vodu. Navíc třeba jde o zázračné pilulky. Pokud vám v důsledku jejich koupě nezbude na svačinu, tak zcela jistě zhubnete nejen o nějakou vodou, leč i o trochu sádla...

Komentáře   

vera
# oplachy vředůvera 2017-06-27 21:06
Dobrý den . Pane Vladimíre , prosím o radu jak správně připravit a aplikovat odvar z tužebníku na oplach nohou při bércových vředech na rozpuštění nekrotické kůže.Maminka užívá warfarin.Děkuji vera
Maruška
# E coli v močové trubiciMaruška 2017-01-28 22:37
Dobrý den.Pane Vladimire,prosím Vás o pomoc,už 8 měsíců hrozně trpím. penicilin jsem měla 4x nepomohlo to.Už jsem uživala 12 tablet denně lichořeřišnici pak jsem pila brusinky 100% ,zkusila jsem 3 měsíce homeopatika pomohlo mi to na močový měchýř neměla jsem zánět ale v močovým trubici to mám pořád tet pijí tužebník nat s lichořeřišnici tinkturou 3x denně co ještě mám uživati aby mi to pomohlo,moc Vás prosím pomozte mi předem děkují.
Vláďa
# Odp.: E coli v močové trubiciVláďa 2017-02-05 09:51
Dobrý den paní Maruško, tužebník jilmový se užívá při zánětu močového měchýře jen ojediněle je spíš na dýchací cesty a revmatismus. Na močové cesty a ledviny je vhodná směs nať zlatobýlu obecného , nať svízele syřišťového a květ pitulníku žlutého vše ve formě nálevu, místo tinktury z lichořeřišnice by byla vhodnější lihová tinktura z myrty obecné. Podrobnější informace pro Vás jsem napsal paní Brzákové z časopisu Regenerace ,(kde jste požádala také o pomoc) ,která Vám je určitě přepošle.
andersová
# účinky na kůžiandersová 2016-07-20 19:31
Dobrý den,
opakovaně se mi vrací růže do nohy. Doslechla jsem se, že jsou dobré koupele nohou v odvaru z tužebníku. Je to pravda?
a ještě- účinkuje v čaji na gastritidu?
A poslední - zlatý streptokok -účinkuje i na něj? Děkuji Ande

Nemáte oprávnění psát komentáře.