Hyssopus officinalis - yzop lékařský
Syn.: Hyssopus angustifolius
Slovensky: Yzop lekársky
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
POPIS:
Vytrvalý, 20 až 100 cm vysoký polokeř. Lodyha 4hranná, bohatě větvená. Listy vstřícné, téměř přisedlé, čárkovitě kopinaté, tuhé, s aromatickými žlázkami. Lichopřesleny obvykle se 3 až 7 květy tvoří koncový lichoklas. Květy modré až fialové, zřídka bílé, horní pysk plochý, vykrojený, vně chlupatý, velmi krátký, dolní 3laločný, asi 2x delší než horní, tyčinky 4, vyčnívající daleko z koruny, čnělka ještě delší. Kvete v VII až IX.
STANOVIŠTĚ:
Kamenité a skalnaté stráně a stepi, rumiště, lomy, příkopy, na půdách vápnitých a stanovištích slunných.
ROZŠÍŘENÍ:
Středozemí, na východě po Kavkaz a západní Sibiř, v ČR pěstován a zejména v teplejších oblastech občas zplaňuje.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se kvetoucí nať (Herba hyssopi), nejlépe na počátku květu, sběr lze provádět 1x až 3x ročně odřezáváním stonků asi 10 cm nad zemí. Droga se suší ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Obsahuje 0,3 až 1 % silice, ve které hlavními složkami jsou pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny (např. kyselina rozmarýnová), minerály a trochu pryskyřice.
Yzop se užívá zejména při léčbě průdušek (zahlenění, kašel, bronchiální zánět, astma apod.), kde působí desinfekčně až antibioticky a podobně působí i na močové ústrojí. Příznivě působí i v oblasti trávicího traktu, účinný je při zánětech, dyspeptických potížích spojených s nadýmáním či chronickém střevním kataru. Působí jako mírné tonikum, stimuluje organismus, čehož lze výhodně využít zejména při léčbě starších osob. Za studena podávaný zabraňuje pocení (hlavně nočnímu a klimakterickému).
Podává se nejčastěji ve formě nálevu nebo odvaru (2 čajové lžičky drogy se ve 1/4 l vody přivedou k varu a nechají se 5 minut luhovat, pije se 2x denně) nebo se užívá zevně ve formě kloktadla např. při zánětu hrtanu či mandlí, yzopový sirup se osvědčil při zahlenění a na podporu vykašlávání. Yzopové víno údajně působí jako afrodisiakum (75 g drogy se 8 dní luhuje v 1 l bílého vína, pije se pak večer před spaním po 125 ml a před pohlavním stykem se rychle vypije 1/4 l tohoto vína).
DALŠÍ UŽITÍ:
Zejména ve Francii se yzopu užívá i jako koření do omáček, polévek, nádivek, zeleninových salátů, k masu (např. k telecí pečeni) nebo při výrobě likérů.
PĚSTOVÁNÍ:
Yzop vyžaduje sušší, dobře propustnou půdu s dostatkem vápníku, nesnáší vysokou hladinu spodní vody. Stanoviště by mělo být slunné, teplé a chráněné. Množí se dělením trsů, řízky (které se sází v létě do pařeniště) nebo semeny, která se vysévají koncem března rovněž do pařeniště nebo (v teplých lokalitách) koncem dubna přímo na venkovní stanoviště.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Hana Nováková napsal(a) dne 26.11.2014:
Já jsem yzopu také propadla! V zimě jsem si zasadila několik semínek a na jaře dala na zahradu. Na stráni mi dekoruje, a jedna lžička z něho sirupu mi ochutí třeba malý bílý jogurt nebo velká polévková lžíce krupičnou kaši. :-)
Marie Švarcová napsal(a) dne 15.1.2014:
Dobrý den,chci se zeptat,zda se dá yzop pěstovat i v květináči za oknem nebo např. v truhlíku na balkóně.
Dále bych ráda věděla,jak se z něj dělá likér a ten kvašený nápoj.
Děkuji.
Anonym napsal(a) dne 4.5.2013:
Dobrý den,dnes jsem si přivezl Yzop....
Chci se zeptat, zda se sbírají květy, nebo jak jsem četl stonky....jenže moje bylina má jen 10cm.....
Předem děkuji za odpověd\'
Petr
- vláďa napsal(a) dne 4.5.2013:
Sbírá se kvetoucí nať těsně před rozkvětem.
Katka napsal(a) dne 27.7.2010:
Kontraindikovaný v tehotenstve
Věra napsal(a) dne 10.6.2010:
Může se pít čaj z čerstvého Yzopu při kojení?Miminko má 14 dní.Děkuji za odpověď.
Milena Pekařová napsal(a) dne 25.1.2010:
Říká se, že každý má svou bylinu, tak já mám asi yzop. Dostala jsem kdysi kousek od známé, líbil se mi jak krásně modře kvetl. Dne už bych bez něj nemohla být. Používám jej nejen na kašel a trávení, ale je mi po něm prostě dobře a když si ho delší dobu neuvařím, tak už si o něj tělo říká. A tak vám radím, zkuste jej. Je nenáročný, má raději sluníčko. Tvoří pěkné keříky, které modře kvetou celé léto a může být i v záhoně nebo ve skalce. Přeji hodně zdraví.
Komentáře
Děkuji.Anna
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.