Epilobium tetragonum - vrbovka čtyřhranná

Syn.: Epilobium adnatum
Slovensky: Vŕbovka štvorhranná

Čeleď: Onagraceae - pupalkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 15 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo krátce vystoupavá, světle zelená, někdy načervenalá, v dolní části lysá, v horní části nebo jen v květenství řídce pýřitá, se 2 až 4 úzkými křídly sbíhajícími od listů, v horní části až 4hranná. Dolní a převážně i střední listy vstřícné, ostatní střídavé, všechny čárkovitě podlouhlé až podlouhlé, světle zelené nebo načervenalé, lysé nebo na okraji a na spodní straně na žilkách řídce pýřité, na vrcholu zašpičatělé, na bázi přisedlé a alespoň některé krátce po lodyze sbíhavé, na okraji pilovitě zubaté se zuby převážně vpřed směřujícími. Květy 4četné, přímé (nepřevislé), korunní lístky růžové, mělce vykrojené, kališní lístky kopinaté, bělavě pýřité, blizna kyjovitá, nečleněná v laloky, tyčinek 8, z toho 4 delší než zbývající 4. Češule (hypanthia) zelená, krátce pýřitá, bez žláznatých chlupů. Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky, příkopy, křoviny, břehy, prameniště, obnažená dna rybníků, rumiště, na půdách vlhčích až mokrých, výživných, humózních, písčitých až jílovitých, zhruba neutrálních, stanoviště slunné až polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až dosti hojně od nížin po pahorkatiny, v horách vzácně a obvykle jen přechodně. Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po Irsko a střední Skandinávii, na východě po střední Asii, na jihu po Írán, Malou Asii a sever Afriky.

Komentáře   

Guest
# Odp.: Epilobium tetragonum - vrbovka čtyřhrannáGuest 2018-02-12 15:16
super...

Nemáte oprávnění psát komentáře.