Cornus sanguinea - svída krvavá (svída obecná)

Syn.: Swida sanguinea, Thelycrania sanguinea
Slovensky: Svíb krvavý

Čeleď: Cornaceae - dřínovité

 

POPIS:

Opadavý, až 4 m vysoký keř nebo menší strom. Borka rozdělena na malá políčka, nepříjemně páchnoucí, mladé větvičky zelené, později leskle tmavočervené až červenohnědé, chlupaté. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, na bázi zaokrouhlené až klínovité, na vrcholu zašpičatělé nebo hrotité, se 3 až 5 páry výrazných postranních žilek, na spodní straně chlupaté, na podzim červené (proto a pro zbarvení mladých větévek se jmenuje "krvavá"), řapík žlábkatý. Květy uspořádány v okolících na koncích větévek, 4četné, bílé, páchnoucí, korunní lístky podlouhle kopinaté, na spodní straně chlupaté, kališní lístky 4. Plodem jsou modročerné až černé a bělavě tečkované peckovice o průměru 6 až 8 mm, které jsou nechutně hořké. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Světlé křovinaté stráně, světlé lesy a jejich okraje, podél břehů, na půdách čerstvě vlhkých až vysýchavých, hlinitých až kamenitých, kyprých, vápnitých, kyselých až slabě zásaditých, na minerály bohatých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dosti hojně zejména v teplejších oblastech (max. asi 700 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po jih Skandinávie a východní Pobaltí, na východě po Ukrajinu, na západě od Portugalska.

LÉČITELSTVÍ:

Plody, jež mají svíravé účinky, se někdy užívají při průjmech.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika pestrobarevných kultivarech (v různých barvách kůry nebo listů) zejména pro ozdobné zbarvení podzimního listí a mladých větévek, hodí se i ke zpevnění svahů nebo jako podrost pod vyšší dřeviny. Svídu je vhodné cca 1x za 3 roky seříznout asi 15 cm nad zemí, aby se vytvořily nové mladé větve, které od podzimu až do jara budou svým zářivým zbarvením skutečnou ozdobou zahrady.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

DAGMAR PINTEROVA napsal(a) dne 5.10.2012:
DOBRY DEN,CHTELA JSEM SE ZEPTAT,KDY SE ZASTRIHAVAJI VETVICKY SVIDY KRVAVE.NA PODZIM NEBO NA JARE?DEKUJI PINTEROVA

Ondřej napsal(a) dne 4.10.2011:
A néjen kinnick-kinnick ale i šípy a luky atd.

Jan Dvořák napsal(a) dne 19.6.2008:
Také to je součást legendární bylinné směsi kinnick kinnick, která byla kouřena indiány při rituálu dýmky míru.

  • FRANTIŠKA napsal(a) dne 9.10.2010:
    DÍKY ZA VELMI ZAJÍMAVOU INFORMACI, KDE JSTE SE TO DOČETL???

Nemáte oprávnění psát komentáře.