Veratrum album - kýchavice bílá

Syn.: Helleborus albus, Melanthium album, Melanthium bracteolare, Melanthium virens

Slovensky: Kýchavica biela

Čeleď: Melanthiaceae - kýchavicovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 150 cm vysoká bylina. Její lodyha je přímá, jednoduchá, dutá, olistěná, rýhovaná, zejména v horní části pýřitě chlupatá. Listy jsou střídavé, šroubovitě upořádané, celokrajné, eliptické, objímavé, na vrcholu špičatě až hrotité, podél obloukovitých žilek zřasené, světle zelené, na svrchní straně lysé, na spodní pýřité, dolní a střední pochvaté, horní přisedlé a na bázi zaokrouhlené až klínovité. Květy vyrůstají ve 30 až 60 cm dlouhých latách složených z hroznů, vřeteno květenství i větve jsou pýřitě chlupaté, listeny jsou přisedlé, v dolní části kopinaté, v horní čárkovité, listeny květů jsou kopinaté, o něco delší než květní stopky. Květy jsou 6četné, spodní oboupohlavné, vrchní jen samčí, okvětní lístky jsou 7 až 15 mm dlouhé, na vrcholu tupě špičaté, bílé se zeleným pruhem nebo žlutozelené nebo zelené. Tyčinky jsou lysé, prašníky bělavé nebo světle zelené. Plodem jsou do 2,5 cm dlouhé tobolky. Kvete v VII až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Prameniště, olšiny, vlhké louky, horské pastviny, světlejší lesy, porosty kosodřevin, na půdách hlubokých, humózních, výživných, vhlčích až mokrých, kyselých nebo jen mírně zásaditých, často kamenitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V CŘ roste roztroušeně v některých horských oblastech (Novohradské hory, Šumava, Hrubý a Nízký Jeseník, Beskydy, Javorníky, Krkonoše ...), do nižších poloh sestupuje vzácně (min. asi 210 m n.m., max. asi 1535 m n.m.). Celkově roste ve větší části mírného pásma Evropy a Asie, na západě od severu Pyrenejského poloostrova, na jihu až po střední Itálie a řecká pohoří, na severu roztroušeně až po sever Norska a Finska, na východě přes Ukrajinu, evropské Rusku, Kazachstán a Kavkaz až po Sibiř, Dálný východ, Sachalin a Japonsko, v Asii na jihu po severozápadní Čínu a Mongolsko. V Alpách roste až do nadmořských výšek 2700 m.

JEDY:

Jedná se o prudce jedovatou rostlinu, obsažené látky i příznaky otravy jsou více méně stejné jako u kýchavice černé.

Nemáte oprávnění psát komentáře.