Ozorna obecná (Cytinus1 hypocistis2 L.) jest jediná z celého cizopasného řádu rostlin ozornovitých (Rafflesiaceae), která roste také v jižní Evropě. Mimo to však jest rozšířena v severní Africe a v západní Asii.

Ozorna obecná - Cytinus hypocistis

Cizopasíc v podobě vláken nejraději v kořenech cistů, na př. cistu ladanového (Cistus ladaniferus L.), prorazí posléze kůru kořene a vyroste v jednoduchý, 4-12 dm vysoký, šupinatý, hnědožlutý, po případě karmínově červený stvol. V paždích nejhořejších šupin vězí 4četné, různopohlavné, chocholíkovitě směstnané kvítky, z nichž dospívají šťavnaté bobule zvíci lískových oříšků.

Z jihoevropských zemí vyskytuje se ozorna nejvíce v Řecku a na poloostrově Pyrenejském, přispívajíc v některých krajinách k pestrému zbarvení cistových suchopárů.

V Řecku užívají výtažku z této byliny jako stavícího léku. Také šťavnaté nasládlé bobule jsou jedlé; v jižním Portugalsku jedí je zvláště pastýři.

1Tímto slovem rozuměli starověcí Řekové vytrvalý kalich na marhaníku; Linné je přenesl na tento rod, poněvadž květy jeho tomuto kalichu se poněkud podobají.

2Cizopasí na kořenech cistů.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.