Narcissus hybrida - narcis (zahradní odrůdy)

Slovensky: Narcis

Čeleď: Amaryllidaceae - amarylkovité

 

POPIS:

Víceletá bylina vysoká 8 až 60 cm, přezimující podzemními cibulemi. Listy úzce řemenovité, květní stvoly duté, nesou obvykle jeden květ, někdy i více. Květ je tvořen okvětím s pakorunkou, jejíž délka i zbarvení se liší dle odrůdy. Kvete v III až V (opět dle odrůdy).
V současnosti existuje okolo 10.000 odrůd, které se dělí do 12 základních kategorií:

  • Trubkovité narcisy: Jeden květ na stvolu, trubka je stejně dlouhá nebo delší než okvětní lístky, výška rostliny 15 až 45 cm.
  • Velkokorunné narcisy: Jeden květ na stvolu, pakorunka je delší než 1/3 délky okvětních lístků, výška rostliny 30 až 60 cm.
  • Malokorunné narcisy: Jeden květ na stvolu, pakorunka menší než 1/3 délky okvětních lístků, výška rostliny 30 až 45 cm.
  • Plnokvěté narcisy: Jeden až více květů na stvolu, více než jeden kruh okvětních lístků, výška rostliny 15 až 45 cm.
  • Triandrus hybridy: 1 až 6 květů na stvolu, okvětní lístky jsou obvykle nazad zahnuté, výška rostliny 15 až 45 cm.
  • Cyclamineus hybridy: Jeden květ na stvolu, okvětní lístky ohnuté nazpět, květy s dlouhou trubkou, výška rostliny 15 až 30 cm.
  • Jonquilla hybridy: 1 až 3 zlatožluté květy na stvolu, pakorunka je menší než okvětní lístky, výška rostliny 15 až 30 cm.
  • Tazetta hybridy: 4 až 20 květů na zploštělém stvolu, malé květy s krátkou pakorunkou, okvětní lístky okrouhlé, výška rostliny 15 až 45 cm.
  • Poeticus narcisy: Jeden plochý květ s krátkou pakorunkou na stvolu, bílé okvětní lístky, pakorunka zřasená s červeným okrajem, výška rostliny 30 až 45 cm.
  • Přírodní druhy: Botanické druhy narcisů, výška rostlin do 30 cm.
  • Narcisy s rozštěpenou pakorunkou: Jeden květ na stvolu, pakorunka je rozštěpená nejméně do 1/3 délky, výška rostliny 30 až 45 cm.
  • Ostatní narcisy: Odrůdy, které nelze zařadit do žádné z předchozích skupin.

 

PŮVOD:

Většina pěstovaných odrůd byla vyšlechtěna z původních druhů rostoucích v oblasti Středozemí.

JEDY:

Celá rostlina, zejména však cibule, obsahuje jedovaté alkaloidy (např. narcisin a tazetin). Otrava se projevuje silným zvracením a průjmem.

PĚSTOVÁNÍ:

Půda pro pěstování narcisů by měla být propustná, středně těžká, vlhčí a výživná, v podstatě ale porostou v jakékoliv normální půdě. Vyjma narcisů skupiny Tazetta jsou všechny mrazuvzdorné, všem odrůdám vyhovuje slunné až slabě přistíněné stanoviště. Množí se dceřinými cibulemi, které dorůstají za 2 až 3 roky, takže během několika let se rostliny rozrůstají ve velké trsy. Cibule se sází nejlépe v září a to do hloubky, která přibližně odpovídá dvounásobku výšky cibule. Trsy by se měly dělit až po 4 až 5 letech, kdy se v červenci či srpnu vyjmou z půdy a po rozdělení se okamžitě znovu zasadí. Po odkvětu možno odstranit květy, listy je však dobré ponechat na rostlině až do jejich přirozeného skonu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Filová Marcela napsal(a) dne 12.1.2011:
Dobrý den,
mám dotaz ohledně květů narcisů. Dle mého názoru jsou moje narcisky pěkné a silné, cibule jdem koupila v obchodě. Přestože udělají pěkná velká poupata vůbec se nerozvinou a za čas uschnou. Mám je už dva roky a ještě jsem je neviděla kvést a nevím jak jim pomoci. Cibulek bylo více a nerozvine se ani jedna. Na zahradě mám ještě jiné a ty krásně kvetou.
Děkuji Filová

  • Zdenek napsal(a) dne 27.2.2015:
    Dobrý den.
    Slepota narcisů může být způsobena těmito faktory:
    Nedostatečná hloubka sázení - spodní okraj cibule by měl být 20cm pod zemí.
    Promrzání - pokud máte cibule v květináči, musíte je buď na zimu nosit do garáže, nebo obalovat izolací.
    Přehnojení dusíkem - hnojte pouze málo fosforem a hodně draslíkem. Univerzální hnojivo není na květ vhodné, používá se při průmyslovém množení cibulí.
    Málo slunce - narcisy vyžadují 5 hodin přímého slunečního svitu denně.

Bóďa napsal(a) dne 25.6.2010:
Dobrý den,žiji v Irsku a zde mají lidé narcisky moc rádi.Vysazují je všude-okolo silnic,dálnic,okolo stromů,v parcích a kvetou i v na neudržovaných místech.Narcisky mají v irsku dokonce svátek 26.3. a prodávají se všude na ulicích i marketech.Včera jsem šla na nákup a podél silnice jsou už narcisky odkvetlé a některé majíí po květech vyzrálá semínka.Neodolala jsem a do kapsy jsem si je nasbírala.Zatím nikde jsem se nedočetla,jak se narcisky ze semínek pěstují.Poraďte mě prosím.Děkuji za odpověď.

  • Zdenek napsal(a) dne 27.2.2015:
    Dobrý den.
    Pěstování narcisů ze semen nedoporučuji, budete zklamána nedostatkem kvality. Pokud chcete přesto pokračovat, je nutné vědět toto: Semena se aktivují vychladnutím na 10°C. Nesmějí však klesnout pod 5°C. Je tedy třeba přemisťovat květináč k výraznému zmírnění zimy. To provádějte nejméně první dva roky. Nejobtížnější práce je v době rašení, kdy venku ještě mrzne, ale je třeba zajistit sluneční svit, jaký za oknem nezískáte.
    Zalévá se s přestávkami stále kromě léta, kdy je naopak vhodná sušší zemina.
    Během vývinu se hnojí vyrovnaně, začátkem 5. roku přejděte na 0-10-20 (jen P,K).

Markéta napsal(a) dne 12.2.2009:
Dobrý den,
koupila jsem si do bytu květináč s drobnými narciskami. Rostlinka má na stonku vždy jeden květ s drobným žlutým kvítkem, výška asi 30 cm. Právě odkvétají a já nevím, co s nimi dál. Cibulky schovat a jak skladovat nebo ponechat v květináči do dalšího roku?
Děkuji moc za odpověď.

  • Jana Kabelková napsal(a) dne 19.2.2009:
    mám stejný dotaz. Mám ostříhat listy ?
    Děkuji za radu

  • Alena napsal(a) dne 25.2.2009:
    aj ja som si tento rok kúpila niekoľko kvetináčov s rozličnými odrodami narcisu. Nie som odbrníčka ale chcem postupovať týmto spôsobom:
    Po odkvitnutí odstránim byle s odkvitnutými kvetmi, kvetináč preložím na menej viditeľné miesto(chodba, prípadne, ak sa bude dať, tak aj vonku) občas zalejem a nechám aby listy prirodzene skončili vegetáciu - predpokladám že to bude trvať 2 - 3 týždne. Potom prestanem polievať a nechám cibule v zemi, aby sa zatiahli. Ak pôda preschne a cibule v nej ,vyberiem ich a uložím v pivnici do jesene. V jeseni vysadím do voľnej pôdy. Ak postupujem zle, tak ma opravte

  • Zdenek napsal(a) dne 27.2.2015:
    >Alena:
    Píši velmi pozdě, ale nedalo mi to: Na uvedeném postupu je hodně špatného. Chodba na odkvetlé narcisy v žádném případě. Zajistěte optimální sluneční svit! Počítejte s nabíráním živin okolo 8 týdnů. Zalévejte. Jakmile se ukáže první žluté místo na listech, je čas k vyrytí cibulí. Pokud máte fungicidní roztok, použijte ho. Následně cibule v šeru usušte a dále skladujte za přístupu vzduchu v temnu do října, kdy maximální denní teploty klesnou pod 10°C, pak je zasaďte.

Nemáte oprávnění psát komentáře.