Gnaphalium norvegicum - Protěž norská
Slovensky: Plesnivček nórsky
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)
Popis:
Vytrvalá, šedoplstnatá, až 50 cm vysoká bylina. Její lodyha je přímá, nevětvená nebo jen málo větvená. Dolní listy jsou široce kopinaté, pozvolna zúžené v krátký řapík, 3 až 5žilné, za květu odumírající. Střední lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, 3žilné, všechny listy jsou na líci plstnaté. Klasnaté květenství sestává z až 70 úborů a tvoří zhruba ¼ z výšky rostliny, jednotlivé úbory jsou přisedlé nebo stopkaté, vyrůstají jednotlivě nebo až po 5 v klubíčkách, zákrov je 3řadý, zákrovní listeny s širokým temně hnědým až černým lemem. Květy jsou nahnědlé až červenohnědé, vzácně růžové, po obvodu vyrůstají květy samičí, ve středu úboru oboupohlavné. Plodem jsou elipsoidní nažky. Kvete v VII až IX.
Stanoviště:
Krátkostébelné horské louky a pastviny, porosty kleče, podél cest, lesní světliny, okraje lesů, na půdách vlhčích, středně výživných, rašelinných, písčitých i hlinitých, převážně kyselých a nevápnitých.
Rozšíření:
V ČR roste v nejvyšších polohách většiny našich hor, v Krkonoších a Hrubém Jeseníky místy hojně, v ostatních horách roztroušeně až velmi vzácně, vyskytuje se převážně v nadmořských výškách 1000 až 1100 m (v Krkonoších až 1500 m), níže jen ojediněle. Celkově roste v horách jižní a střední Evropy, na severu ve Skandinávii, na Islandu a Britských ostrovech, místy i na Sibiři, ve Střední Asii, v Kanadě a Grónsku.