Gnaphalium uliginosum - protěž bažinná (protěž bahenní, protěž močálová)

Syn.: Filaginella uliginosa
Slovensky: Plesnivček barinný

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Jednoletá, hustě plstnatá až téměř lysá, 5 až 20 cm vysoká bylina. Lodyha je většinou přímá nebo vystoupavá, větvená. Listy jsou střídavé, přisedlé, přitiskle plstnaté až téměř lysé, podlouhlé až úzce kopinaté. Úbory jsou nahloučeny po 3 až 10 v hustých, vrcholových klubíčkách, které jsou podepřeny listeny, jež přesahují květenství. Jednotlivé úbory jsou drobné, jen 2 až 4 mm v průměru, přisedlé, zákrov je zvonkovitý, víceřadý, květy bělavé až žlutavé, okrajové květy samičí, středové květy oboupohlavné, s 5cípou korunou. Plodem je nažka. Kvete v VII až X.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké až podmáčené lesní cesty, břehy, náplavy, vlhká pole, louky, pastviny, příkopy, rašeliniště, na půdách střídavě zamokřených, vlhkých, humózních, výživných, převážně nevápnitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste hojně od nížin po podhorské polohy, v nejteplejších oblastech méně hojně a v horách roste jen velmi roztroušeně. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejjižnějších a nejsevernějších okrajů a v mírném pásmu Asie, na východě až po Japonsko, zavlečena byla i do Severní Amerika a do Grónska.

Nemáte oprávnění psát komentáře.