Orobanche flava - Záraza devětsilová (záraza rusá)

Slovensky: Záraza červenožltá

Čeleď: Orobanchaceae - zárazovité

Popis:

25 až 50 cm vysoká parazitická (a tedy nezelená) bylina, jeden ze 17 druhů početného rodu záraz. Listy jsou zakrnělé, kopinaté, zašpičatělé, odstálé od lodyhy; při bázi lodyhy výrazně početnější než v její horní části. Lodyha je hustě chlupatá, světle bělavými stopkatými žlázkami. Květenství je hroznovité, válcovité, husté. Kalich je rozdělen ve dvě volné postranní části, označované jako kališní segmenty. Koruna trubkovitá, bledě až sytě okrově žlutá, často načervenalá. Hřbetní linie koruny pravidelně obloukovitě zakřivená, nápadně dolů zahnutá. Dolní pysk 3laločný s protáhlými laloky. Blizna žlutá.  Kvete v VII až VIII.

Stanoviště:

Vlhká poříční stanoviště, často v nivách a příkopech podél potoků a menších řek - její typická stanoviště logicky odpovídají nárokům hostitelského devětsilu.

Rozšíření:

V ČR roste velmi vzácně, o málo hojnější je jen na východě Moravy, je vázána na karpatskou oblast (především Beskyd a Javorníků, v Bílých Karpatech se vyskytuje jen vzácně). Celkově v Evropě hlavně alpsko-karpatský druh, Pyreneje, Maďarsko; dále Kavkaz, Zakavkazsko, severozápadní Afrika (Velký Atlas).

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.