Oxalis spiralis - šťavel

Syn.: Oxalis siliquosa, Oxalis vulcanicola, Xanthoxalis siliquosa, Xanthoxalis vulcanicola
Slovensky: Kyslička

Čeleď: Oxalidaceae - šťavelovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 15 až 25 cm vysoká bylina s hlízami, které slouží jako zásobní orgány. Lodyha je vystoupavá, tmavě červená až fialová. Listy jsou třojčetné, dlouze řapíkaté, lístky jsou krátce řapíčkaté, srdčité, zelenošedé nebo rezavě červené až tmavě vínové (dle odrůdy i roční doby). Květy má 5četné, asi 2 cm velké, žluté, hnědě žilkované. Plodem je tobolka. Kvete v V až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je ve Střední a Jižní Americe, kde roste zejména v horských oblastech, místy i v nadmořských výškách nad 3000 m.

PĚSTOVÁNÍ:

V našich podmínkách bývá pěstován převážně pouze jako jednoleté rostlina, pouze při pěstování v místnosti vydrží i více let. Vyžaduje výživnou, ne příliš zásaditou, vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu a slunné až polostinné stanoviště. Množí se hlízkami, které se sází počátkem dubna buď přímo na venkovní stanoviště nebo (pokud chceme vývoj rostliny urychlit) v místnosti s teplotou asi 20 °C (ven se pak přesazují v druhé půlce května). Na podzim, před prvními mrazíky, se hlízky uloží do chladného sklepa, kde se ponechají bez jakékoliv péče až do dalšího jara.

Nemáte oprávnění psát komentáře.