Campsis radicans - trubač kořenující (křivouš kořenující, protiha kořenující)

Syn.: Bignonia coccinea, Bignonia florida, Bignonia radicans, Campsis curtisii, Gelseminum radicans, Tecoma radicans
Slovensky: trúbkovec koreňujúci

Čeleď: Bignoniaceae - trubačovité

 

POPIS:

Až 15 m dlouhá, opadavá liána. Mladé větve jsou žlutozelené až nafialovělé, krátce pýřité, starší mají četné lenticely a vzdušné kořeny, kterými se rostlina přichycuje k opoře. Pupeny jsou pýřité, se 4 šupinami. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, složené ze 7 až 11 lístků, které jsou 3 až 6 cm dlouhé a 2 až 4 cm široké, kratičce řapíčkaté, vejčité, na vrcholu zašpičatělé, na bázi klínovité, na okraji zubaté, na svrchní straně lysé a tmavě zelené, na spodní straně světle zelené a na žilkách pýřité. Květy vyrůstají po 3 až 12 na koncích nových výhonů. Koruna je nálevkovitá, zhruba 3x delší než kalich, 5 až 7 cm dlouhá a 4 až 5 cm široká, 5cípá, oranžová až šarlatově červená. Kalich je zvonkovitý, 5 cípý. Plodem jsou 8 až 15 cm dlouhé tobolky otvírající se 2 chlopněmi a obsahující 200 až 600 křídlatých semen. Kvete v VII až IX.

PŮVOD:

Původní je v Severní Americe (jih USA - Pensylvánie, Missouri, Texas, Florida), u nás je občas pěstována. Ve své domovině bývá místy považován za plevelnou rostlinu.

PĚSTOVÁNÍ:

Trubač vyžaduje slunnou a dobře chráněnou polohu, nejčastěji se pěstuje při zdech obrácených k jihu. Půda by měla být mírně úrodná a mírně vlhká, avšak ne přemokřená. Během tužších zim může namrzat, ale na jaře obvykle ochotně znovu obráží od kořenů. Občasné (i hluboké) prořezávání na přelomu zimy a jara není na škodu, květy se vytváří na nových výhonech. Množí se celkem snadno na podzim kořenovými řízky. Méně úspěšné bývá množení řízky na jaře nebo v létě. Semena se vysévají na podzim do studeného pařeniště. Roubování se provádí během zimy. Trubač je dobré přivazovat k opoře, neboť jeho příčepivé kořeny nemusí být silné, aby udržely celou váhu rostliny (zejména např. při silnějším větru apod.).

Pěstuje se v několika kultivarech, např. cv. Flamenco (zářivě červené květy), cv. Flava neboli "Yellow Trumpet" (zlatavě žluté až oranžové květy, světlejší listy), cv. Florida (červené květy), cv. Praecox (kvete již v červnu), cv. Speciosa (keřovitý, květy drobnější, oranžovo-červené).

Nemáte oprávnění psát komentáře.