Lonicera xylosteum - zimolez obecný (zimolez obyčejný, zimolez pýřitý)

Syn.: Caprifolium dumetorum, Caprifolium xylosteum, Xylosteon dumetorum, Chamaecerasus xylosteum, Chamaecerasus dumetorum
Slovensky: Zemolez obyčajný

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Opadavý, 1 až 3 m vysoký, bohatě větvený keř dosti podobný zimolezu tatarskému. Na rozdíl od něj má ale mladé větve chlupaté a stejně tak i květní stopky, listy na bázi klínovité až zaokrouhlené a horní pysk květu je rozdělen na 4 cípy jen asi do 1/3. Květy jsou zpočátku obvykle bílé, později nažloutlé až jemně načervenalé. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Světlé lesy a jejich okraje, skalnaté svahy, křoviny, často také pěstován a pak zplaňuje v okolí obcí, komunikací apod. Preferuje půdy výživné, hlinité, sušší až mírně vlhké, slabě kyselé až neutrální.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až dosti hojně. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších a nejjižnějších okrajů, na východě až po Jenisej a dále v Malé Asii a na Kavkaze, na britských ostrovech jen zplaněle.

JEDY:

Plody jsou pravděpodobně podobně jedovaté jako plody zimolezu tatarského, podle některých zdrojů jde však jen o lidovou pověru a plody jsou pouze nejedlé (a mně se to zkoušet nechce).

PĚSTOVÁNÍ:

Často bývá pěstován v parcích, sadech, zahradách apod. Je to nenáročný druh, kterému vyhovuje slunné stanoviště a běžná zahradní půda, bývá také vysazován podél silnic, neboť je poměrně odolný vůči zimnímu solení a může působit i jako zvuková clona či jako větrolam.

Nemáte oprávnění psát komentáře.