Pelargonium grandiflorum (hybridy) - pelargonie velkokvětá (muškát anglický, muškát velkokvětý, pelargonie anglická)

Slovensky: Muškát veľkokvetý

Čeleď: Geraniaceae - kakostovité

 

POPIS:

Rozložitý, do 60 cm vysoký keřík. Listy jsou okrouhlé, laločnaté, na okraji ostře zubaté, na ploše na dotyk drsné. Květy vyrůstají v okolíku, barvou se liší podle jednotlivých odrůd, často mají korunní lístky dvoubarevné nebo s barevnou skvrnou. Kvete v IV až VII.

PŮVOD:

V přírodě se nevyskytuje, vznikl křížením Pelargonium cucullatum, Pelargonium fulgidum, Pelargonium angulosum a Pelargonium grandiflorum, které jsou domovem v jižní Africe.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se ve velkém množstvím odrůd, které se liší barvou květů (červené, růžové, losová, hnědočervené, bílé, fialové a různě skvrnité), vzrůstem nebo dobou květu. Jako první byly vyšlechtěny v Anglii (proto se jim také říká anglické muškáty).

  • Teplota: V létě se nejlépe pěstují venku, v zimě jim vyhovuje teplota okolo 15 °C (nejsou mrazuvzdorné, takže je nutné je přemístit z venkovního stanoviště před prvními mrazy!), ale v předjaří (nejpozději do poloviny února) je třeba je umístit v chladu, jinak nerozkvetou: Při nočních teplotách 8 až 10 °C založí květy zhruba během měsíce, při nočních teplotách 10 až 12 °C asi za 2 měsíce a při teplotách nad 16 °C se obvykle květy nevytvoří vůbec.
  • Umístění: Světlé stanoviště s rozptýleným světlem.
  • Zálivka: V létě zalévat až po důkladném proschnutí substrátu, v zimě zálivku silně omezit, kořeny nesmí být dlouhodobě podmáčené (v létě ani v zimě).
  • Substrát: Směs pařeništní zeminy, listovky a kompostu, pH 5,4 až 7.
  • Množení: Nejčastěji se množí na podzim stonkovými řízky. Při teplotě substrátu okolo 20 °C trvá zakořenění asi 1 měsíc.
  • Další: Po odkvětu je vhodné rostlinu seříznout, aby se zachoval její kompaktní tvar.

Nemáte oprávnění psát komentáře.