Epimedium × versicolor - škornice pestrobarevná

Slovensky: Krpčiarka

Čeleď: Berberidaceae - dřišťálovité

 

POPIS:

Vytrvalá, přibližně 30 cm vysoká bylina. Přízemní listy vyrůstající z oddenku jsou složené, jejich lístku jsou srdčité, na okraji zubaté, v mládí načervenalé, později zelené a na podzim se zbarvují do rezava. Květy vyrůstají v hroznu, jsou růžové nebo žluté ('Sulphureum'), korunní lístky jsou protaženy v načervanalou ostruhu, vnitřní kališní lístky jsou podobné lístkům korunním, vnější kališní lístky jsou drobné a brzy opadávají. Kvete v IV až VI.
Jedná se o zahradního křížence mezi Epimedium grandiflorum (škornice velkokvětá) a Epimedium pinnatum (škornice zpeřená).

PŮVOD:

Tento hybrid se v přírodě nevyskytuje. První z jeho rodičů (Epimedium grandiflorum) pochází ze severu Číny, Koreje a Japonska, druhý (Epimedium pinnatum) ze severovýchodního Turecka.

PĚSTOVÁNÍ:

Škornici vyhovuje polostinné až stinné stanoviště. Půda by měla být propustná a kyselá. Dobře snáší sucho a je plně mrazuvzdorná. Hodí se jako podrost do lesních částí zahrad nebo parků, kde časem vytváří hustý koberec atraktivně zbarvených listů. Množí se semeny nebo dělením trsů (na podzim).

Nemáte oprávnění psát komentáře.