Prenanthes purpurea - věsenka nachová

Syn.: Chondrilla purpurea, Prenanthes wolffiana
Slovensky: Srnovník purpurový

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, mléčící, 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, oblá, hladká, lysá nebo jen velmi řídce chlupatá, v horní části větvená, někdy v dolní části do nachova naběhlá. Listy střídavé, sivozelené, kopinaté až podlouhle vejčité, spodní chobotnatě zubaté až peřenodílné a v křídlatý řapík zúžené, horní až celokrajné a srdčitou bází poloobjímavé. Úbory jsou uspořádány v bohatých a řídkých latách, jsou dlouze stopkaté, dolů skloněné, nejčastěji složené z 2 až 5 jazykovitých, červenofialových, vzácně i bílých květů. Zákrov je úzce válcovitý, složený z 3 krátkých, 3 delších a 5 nejdelších listenů. Plodem je nažka. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké a stinné lesy, lesní rokle, břehy lesních potůčků, křovinaté břehy rybníků, horské trávníky, na půdách středně vlhkých až vlhkých, humózních, nevápnitých, neutrálních až kyselých, stanoviště polostinné až stinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojně od pahorkatin po horské polohy (max. asi 1370 m n.m.), v nejteplejších oblastech převážně chybí. Celkově roste zejména ve střední a části jižní Evropy, od Pyrenejí na západě až po Kavkaz na východě, na jihu po pohoří střední a jižní Francie, Alpy, Apeniny, Korsiku a pohoří Bulharska a severního Řecka.

Nemáte oprávnění psát komentáře.