Helichrysum bracteatum - slaměnka listenatá (smil listenatý)

Syn.: Bracteantha bracteata
Slovensky: Slamiha slamienková

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Ve své domovině vytrvalá, u nás pouze jednoletá, 20 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, rýhovaná, větvená, v mládí celá a ve stáří pouze pod úbory plstnatá. Listy střídavé, přisedlé, obkopinaté až čárkovitě kopinaté, drsné. Úbory 2 až 5 cm velké (u pěstovaných odrůd až 8 cm), květy oboupohlavné, trubkovité žluté nebo oranžové, na obvodu úboru někdy i samičí květy s niťovitými korunami, zákrovní listeny ve více řadách, v dolní části zelené, v horní se suchomázdřitým přívěskem, který je u planých rostlin nejčastěji žlutý, u pěstovaných odrůd i jinak zbarvený. Kvete v VII až IX.
Suchomázdřité přívěsky jsou tvořeny odumřelými pletivy, takže si udržují po dlouhou dobu tvar a barvu. Z tohoto důvodu se slaměnka listenatá hodí a používá velmi často do suchých kytic.

PŮVOD:

Austrálie

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se již od roku 1799, v současnosti v mnoha odrůdách, které se liší vzrůstem a zejména barvou suchomázdřitých přívěsků zákrovních listenů (bílé, červené, hnědé, žluté aj.). Dobře se jim daří na propustných, výživných, písčitých půdách a teplém a slunném stanovišti. Úbory se sklízí těsně před plným rozvinutím a suší se zavěšené na chladnějším místě. Množí se semeny, která se vysévají v březnu, na venkovní stanoviště se mladé rostlinky přesazují koncem dubna.

Nemáte oprávnění psát komentáře.