Lonicera caprifolium - zimolez kozí list (zimolez obecný, růže z Jericha)

Syn.: Periclymenum italicum, Caprifolium hortense, Caprifolium rotundifolium, Lonicera pallida
Slovensky: Zemolez kozí

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Opadavý, ovíjivý, až 7 m vysoký keř. Větve nejčastěji lysé, duté, někdy do fialova naběhlé. Listy vstřícné, kožovité, eliptické, vejčité nebo obvejčité, celokrajné, na bázi klínovité nebo srdčité, v horní části protistojné listy navzájem srostlé. Květy nejčastěji v 6květých lichopřeslenech v úžlabí nejvyšších srostlých listů, přisedlé nebo jen krátce stopkaté, vonné (nejvíce večer), 2pyské, nejprve bělavé, později se zbarvují do červena až fialova. Kvete v V až VI.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jihovýchodní Evropě, na Krymu a na Kavkaze, u nás pěstován a dosti často i zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Hodí se k pokrytí např. plotů, pergol nebo i na živé ploty, aby se mohl pnout, potřebuje však oporu. Vyhovuje mu teplé, slunné až polostinné stanoviště, půda by měla být mírně zásaditá a vápnitá. Množit jej lze vegetativně i semeny.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jitka Borovcová napsal(a) dne 11.7.2011:
Dobrý den,
mám zimolez na zahradě již několik let a chtěla bych ho ostříhat Jak moc ho mohu zkrátit? Je již hodně propleten a rozpíná se do dalších rostlin....

vašek napsal(a) dne 27.4.2010:
Tuto liánu máme na zahrádce přes pergolu. Bydlíme v horské obci v nadmořské výšce cca 800 m, v pohodě zimuje po přikopčení.Formování zastřižením provádíme nůžkami na živý plot.Během květu krásně provoní celou zahradu, zejména večer a brzo po ránu. Vřele doporučuji.

Anonym napsal(a) dne 22.8.2008:
Pěstuji jej v květináči a zajímalo jak rostlinu zazimovat.Může-li být přes zimu venku a jestli se má na zimu ostřihat a nebo nechat tak jak je.Děkuji.

  • Anonym napsal(a) dne 5.8.2009:
    Chcete li jej nechat venku v hrnku riskujete vymrznutí. Vzhledem ke klimatickým změnám je toto riziko oproti minulým letům nižší. Tedy, snad přežije. Dobře ale zalévejte(přes zimu aspoň 3x , seřežte až na jaře, kdyby keřík namrzl ať vám tam zůstane aspoň nějaký šťagélek(výhon).
    Ještě - pokud můžete před zimou obalte květináč novinami, slámou, zasypte listím,nebo zakopejte do země (no jestli je na balkoně... radši jen obalte novinami). Od srpna nehnojte dusíkem. Nebojte se tu kytku řezat, ale naposled tak v polovině prázdnin.

Olga napsal(a) dne 17.8.2008:
Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli nejsou bobule jedovaté.

  • Anonym napsal(a) dne 5.8.2009:
    Ano, jsou. Lonicera caprifolium je často zaměňován s velice podobnou Lonice periclymenum( pokud jsou květy barevné je to pravděpodobně L. periclymenum ,jiné druhy jsou méně podobné l. caprifolium, jinak je rozdíl v délce květu).
    Plody l. periclymenum, také červené bobule, jsou ale rovněž jedovaté. Odpověď zní : nejíst. Syrové ani vařené. Není mi aspoň znám způsob jak obsažený toxin vařením eliminovat.Jsou ovšem druhy zimolezu, které jsou jedlé.

Nemáte oprávnění psát komentáře.