Lilium martagon - lilie zlatohlavá (lilie zlatohlávek)

Slovensky: Ľalia zlatohlavá

Čeleď: Liliaceae - liliovité

POPIS:

Vytrvalá, cibulnatá bylina dorůstající výšky 30 až více než 100 cm. Lodyha oblá,obvykle červeně skvrnitá. Listy kopinaté až vejčité, uprostřed lodyhy uspořádány v přeslenu, jinak střídavé. Květy uspořádány v řídkých hroznech nejčastěji v počtu 3 až 12, stopkaté, nící, ve tvaru turbanu, nachově červené, s tmavými skvrnami, okvětní plátky uhnuty nazpět. Kvete v VI až VII.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté i smíšené lesy, křoviny, vlhčí horské louky, na půdách výživných, vápnitých, humózních a dobře propustných.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně, celkově roste zejména ve střední, východní a jihovýchodní Evropě a v mírném pásmu Asie.

PĚSTOVÁNÍ:

Občas se pěstuje přírodní druh lilie zlatohlavé, ale více se pěstují hybridy, mezi jejichž rodiče patří právě L. martagon a příbuzné druhy (tzv. Martagon hybridy charakteristické turbanovitými květy). Jednotlivé odrůdy se liší barvou květů i barvou skvrn na květních plátcích. Nejlépe rostou v polostínu a v dobře propustné, vápnité půdě. Množí se dělením trsů (na podzim) nebo šupinami, které se oddělují z větších cibulí a to v listopadu až prosinci. Jednotlivé šupiny (vyjma středových) se skladují až do zakořenění v uzavřených plastových sáčcích naplněných rašelinou, na jaře se pak přesazují do substrátu v květináči.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Helena Burianová napsal(a) dne 17.6.2015:
Náhodou jsme tuto krásnou lilii poprvé viděli kvést v ...raději jen ,, v přírodě" ., nádhera v samém koutě staré zámecké zahrady..

Helena napsal(a) dne 13.5.2015:
Tuto nádhernou a vzácnou rostlinu pěstovala moje babička na zahrádce. Byl jí obrovský kopec, asi 130 cibulek. Byla to veliká krása, když rozkvetly. V přírodě jsem jí viděla jen jednou, na Šumavě u řeky Vydry.

jitka napsal(a) dne 21.6.2014:
právě jsme objevili lilii zlatohlavou růst u nás v Aši, radost veliká :)

jiří veslo vysočina napsal(a) dne 31.3.2014:
Přeji krásné jaro,před devíti lety se vyskytla tato krásně kvetoucí vonící vzácná bylina na mém velmi starém ovocném sadu na Vysočině který nebyl řadu let obhospodařován,postupem času z jedné květiny jich toto jaro vyrašilo šedesát

Krišová Věra napsal(a) dne 14.12.2011:
Vídala jsem je, když manžel pomáhal kosit louky rodičům na vých.Slovensku. V katastru obce Nižný Slavkov. Na louky se šlo i dvě hodiny.

Licek Jan napsal(a) dne 14.10.2011:
Tato lilie nám sama od sebe vyrostla na zahradě vedle ořechu. žije si tam ve stínu již asi 4 roky. Letos byla opravdu nádherná. Kvete vždy asi 4 týdny.

  • ivusak napsal(a) dne 29.7.2012:
    pisete ze vám roste uz 4 rokem na zahrade,mě zmizela,nemohla by jste mi poslat cibulku,vymenim ,nebo zaplatimmmm

Macháň Alois napsal(a) dne 19.5.2011:
Několik exemplářů Lilium Martagon je u rybníka ve Slatině ve Slavkově pod Hostýnem. Je velká škoda, že lokalita byla téměř zničena místními rybáři.

Jiří Šigut 73912 Čeladná 485,okr.Frýdek Místek napsal(a) dne 26.7.2009:
Na Čeladné, v malém lesíku v centru obce roste snad 200 ex. této rostliny.Bohužel hrozí likvidace této vyjímečné lokality protože se tam budou stavět apartmánové domy.

Lenka Turková napsal(a) dne 27.6.2009:
Opravdu jsem byla příjemně překvapená výskytem lilie zlatohlavé v oblasti Pošumaví - konkrétně Paračov u Cehnic. Včera jsem jela na kole a 2 m od cesty jsem si u křoví všimla zvláštního květu, tak jsem se podívala blíže a zjistila, že je to tato chráněná rostlina. Je krásná.

Otta Zoubek napsal(a) dne 11.5.2009:
Dobrý den,mám chatu u Ohře kousek od Varů,na mém pozemku/stráň asi 20x50m je poseta touto krásnou květinou.Na spoustě růžic před vykvetenim je pavučinka a larvy/ Chřástevníček cibulový/jak dalece této rostlině škodí a je nějaká ochrana.

Zdeňka Nováková napsal(a) dne 17.1.2009:
Na Českolipsku vím o dvou stanovištích,když to kvete,je to nádhera.
Opravdu ochranáři otrhávají poupata?

Vulpes verus napsal(a) dne 13.7.2008:
Na toxiny, které obsahují lilie, jsou velmi citlivé kočky. Rády si hrají s houpajícími se květy. Syndrom akutního renálního selhání může být způsoben pozřením květů, stonků či listů.
První pomoc: vyprázdnění trávicího traktu podáním aktivního uhlí (dávka jak malému dítěti) a neustálé doplňování tekutin minimálně po dobu 24hodin a to v dávce nejméně 2ml/kg za 1hodinu

Jitka Česká napsal(a) dne 8.7.2008:
Byla jsem upřímně překvapená, když jsem našla nádherný exemplář této květiny na jednom z vrcholků Krušných hor.
Měla jsem u sebe jenom malý kompakt a tak jsem se tam vydala další den ještě jednou ze zrcadlovkou a některé obrázky jsou moc krásné. Mohla bych vám je poslat?

Anonym napsal(a) dne 21.5.2008:
velmi rad bych se dozvěděl proč ochranci přirody otrhují poupata. oblast Kopřivnice

  • maruca napsal(a) dne 18.1.2015:
    Jen jstli tu jsou ochranáři, tohle dělají spíše tací, kteří si tím vydělávají.

marta napsal(a) dne 13.5.2008:
moje mamka ji dostala od přítelkyně a máme ji na zahradě už patnást let.Je opravdu krásná.

Nemáte oprávnění psát komentáře.