Symphytum tuberosum - kostival hlíznatý

Slovensky: Kostihoj hľuznatý

Čeleď: Boraginaceae - brutnákovité (drsnolisté)

 

POPIS:

Vytrvalá, drsně chlupatá, 15 až 50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, hranatá, dutá, chlupatá. Lodyžní listy střídavé, dolní dlouze řapíkaté, horní přisedlé, krátce sbíhavé, podlouhlé až eliptické nebo kopinaté, zejména na svrchní straně chlupaté. Květy ve dvouvijanech po 2 až 9, koruna trubkovitě baňkovitá, na vrcholu s 5 nazpět ohnutými cípy, světle žlutá. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Dubohabrové a dubolipové háje, bučiny, údolí lesních potoků, na půdách čerstvě vlhkých, zásaditých až slabě kyselých, dobře provzdušněných, na stanovištích stinných.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně do nadmořských výšek 500 až 600 m n.m., nejvíce na východní a střední Moravě, ve středním Podyjí, v Povltaví, v Českém středohoří. Celkově roste ve střední Evropě (jižní Německo, Alpy, ČR, SR, jih Polska), při volnějším taxonomickém pojetí druhu je areál rozšíření širší, zahrnuje i Španělsko, Francii, Velkou Británii, Itálii, Balkán a jihozápad Ukrajiny.

UŽITÍ:

Pro obsah škrobu v hlízách byl již v 16. století zejména v Německu a Švýcarsku kostival hlíznatý pěstován.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Janča Slezáková napsal(a) dne 22.4.2011:
Včera jsem ho našla v hojném počtu v okolí Bečvy v oblasti Juřinka u Valašského Meziříčí.

Anonym napsal(a) dne 14.4.2008:
Slyšel jsem o Kostivalu hlíznatém, že je vhodný pro likvidaci blech. Blechy na utrženou rostlinu sedají a tím je jejich likvidace snažší. Ptám se, zná li někdo tento ekolgický způsob vyzkoušel, nebo kde se dá dočíst o tomto řešení. kočka tento problém vyvolala /v noci spává mimo byt/. Používání sprejů nevidím jako nejlepší řešení.
Děkuji za případný, vážně míněný poznatek k této záležitosti. Jami.

Nemáte oprávnění psát komentáře.