Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná

Syn.: Lamprocapnos spectabilis

Slovensky: Srdcovka

Čeleď: Papaveraceae - makovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 90 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, lysá, někdy načervenalá. Listy 2x až 3x trojčetné, řapíkaté, lysé, lístky obvejčité, zubaté. Květy v jednostranných obloukovitě ohnutých hroznech v počtu 5 až 15, nící, srdcovitého tvaru, zploštělé, vnější korunní lístky na bázi vakovité, s nazpět ohnutou ostruhou, červeně růžové, zřídka bílé, vnitřní vyčnívají z květu. Kvete v V až VI.

PŮVOD:

Východní Asie (Čína, Japonsko).

JEDY:

Rostlina obsahuje toxické alkaloidy (protopin, sanguinarin aj.). Otrava se projevuje nevolností a zvracením, na pokožce se mohou po styku s rostlinou objevit u citlivých osob záněty. Po požití srdcovky je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní) a podat aktivní uhlí.

ZAHRADA:

Srdcovce se daří na slunci i v polostínu, půda by měla být propustná, výživná, humózní, přiměřeně vlhká (škodí nadměrná vlhkost a velké sucho). Zejména pro mladé rostliny je dobré vybrat chráněné místo (např. pod stromy), neboť rostlinku mohou poškodit jarní studené větry. Vzhledem k tomu, že její kořeny rostou hned pod povrchem půdy, nedoporučuje se okopávat okolí rostliny. Množí se semeny, dělením (na jaře nebo na podzim) i řízky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.