Aesculus hippocastanum - jírovec maďal (koňský kaštan)
Syn.: Hippocastanum vulgare
Slovensky: Pagaštan konský
Čeleď: Sapindaceae - mýdelníkovité
POPIS:
Opadavý, až 30 m vysoký strom s kmenem o průměru až 2 m. Borka zpočátku hladká, šedohnědá, později až červenohnědá, odlupující se v malých šupinách. Pupeny velké, silně lepkavé, hnědé až červenohnědé. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitě složené, 5 až 7četné, lístky přisedlé, obvejčité, na okraji pilovité, prostřední lístek větší než ostatní. Květy v až 30 cm dlouhých latách, nejčastěji 5četné, zřídka 4četné, oboupohlavné nebo jednopohlavné, bílé, na bázi korunních lístků se žlutou, později červenou skvrnou. Plodem je až 6 cm velká, ostnitá tobolka s 1 až 3 semeny (kaštany). Kvete v V.
ROZŠÍŘENÍ:
Původní v jihovýchodní Evropě (severní Řecko, Albánie, Bulharsko), u nás často pěstován a velmi často i zplaňuje, takže může působit dojmem původního druhu.
STANOVIŠTĚ:
U nás převážně vysazován v parcích či alejích, ve své domovině roste zejména v horských a údolních lesích, na půdách výživných, humózních, hlubokých, svěžích a na stanovišti světlém až polostinném.
JEDY:
Celá rostlina (a nejvíce zřejmě semena) je jedovatá, hlavní (nebo jedinou?) toxickou látkou v jírovci je saponin escin. Více viz na konci následujícího odstavce.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírají se zejména plody (kaštany), méně květ a ještě méně kůra. Kaštany se sbírají na podzim v době plné zralosti, květ v době plného rozkvětu a kůra na jaře z mladých větviček.
Droga obsahuje zejména glykosid eskulin (=aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin aj.
Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin.
Aplikuje se ve formě tinktury (3x denně tolik kapek, kolik činí 1/3 vaší váhy v kg). Čaj z květů se někdy užívá na kožní záněty nebo slabší popáleniny.
POZOR: Jírovec se obvykle podává dlouhodobě, ale protože ve větších dávkách působí toxicky a ovlivňuje funkci nadledvinek, je vhodné léčbu vždy po 2 měsících na 1 měsíc přerušit. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater, u dětí byly údajně zaznamenány i případy úmrtí. Vzhledem k tomu, že účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, neměli by jeho drogy raději užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s chorobami ledvin nebo jater.
Pozn.: Látek izolovaných ze semen jírovce se užívá i v lékařství (např. lék Aescin, který se podává proti otokům, bércovým vředům atd.).
UŽITÍ:
- Jírovec maďal je důležitým parkovým, alejovým a zahradním stromem.
- V listech, kůře a slupkách plodů jsou barviva, která se užívala k barvení látek.
- Je to dřevina důležitá pro včelaře (nektar je bohatý na cukry).
- Dřevo nachází uplatnění při výrobě nábytku a ve stavebnictví.
PĚSTOVÁNÍ:
Do Evropy byl jírovec maďal prvně přivezen ve druhé polovině 16. století, v současnosti se pěstuje v několika kultivarech lišících se vzrůstem (zakrslé, převislé) nebo barvou či tvarem lístků. Jírovec vyžaduje humózní, výživnou a svěží půdu a světlé nebo jen slabě přistíněné místo. Množí se semeny, která se sází buď ihned po dozrání nebo po zimní stratifikaci na jaře. Semena se sejí 6 až 8 cm hluboko pupkem dolů. Kultivary se množí očkováním nebo roubováním.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)lyn_x napsal(a) dne 15.3.2013:
Nevíte prosímvás někdo, v jakém věku začíná jírovec kvést? Nemohu tuto informaci nikde dohledat. Děkuji.
- aa napsal(a) dne 21.9.2014:
v 10-15letech
Iva Vild napsal(a) dne 26.8.2012:
Někde jsem zaslechla,že se dříve využíval i jako prací prostředek?!
- Petra napsal(a) dne 12.2.2015:
Ano, a aj teraz sa tiez vyuziva na pranie hlavne v nemecky hovoriacich krajinach. Ludia uz maju totiz dost chemickych pracich praskov, ktore su neekologicke a mozu mat nepriaznive ucinky na pokozku. Pranie s gastanmi je ekologicke, hypoalergenne, a vraj aj velmi ucinne (zalezi od mnozstva gastanov podla zaspinenia oblecenia a nutnost vyuzivat spravnu techniku prania s gastanmi, ktora je vsak v principe velmi jednoducha). Okrem ineho je udajne pradlo aj maksie nez s pouzitim bezneho zmakcovadla alebo avivaze. Po prani pradlo nema udajne ziaden zapach, je popisovana "sviezost a cista vona", avsak da sa pridat par kvapiek eterickeho oleja do prania. Plody sa dajú zomliet, ususit a uskladnit, takze sa daju vyuzivat cely rok nie len na pranie, ale vdaka obsahu saponinov aj na umyvanie tela ci vlasov.
jiri kosek napsal(a) dne 1.6.2011:
kdy mohu pristoupit k řezu jírovce
Jana Holická napsal(a) dne 27.1.2011:
Nádherné poupě tohoto Jírovce se také používá v Bachově květové terapii - Chestnut Bud - proti opakování životních chyb a poučení se z nich. Takže pokud již nechcete dělat pořád stejné chyby a chcete se ze svých zkušeností poučit, zpracovat je a jít v životě dál...vyzkoušejte. Věnuji se této terapii asi 9 let a nádhera stromů a květin mne nepřestává udivovat. Tato fotografie je mimořádně krásná !
- sibo napsal(a) dne 26.6.2011:
Nejsou ty Bachovky náhodou podvod?
kiki napsal(a) dne 11.11.2010:
Hezký strom,nemyslíte? =)
karel hojdyš napsal(a) dne 20.7.2008:
Prosím o výrobě tinktury,která se hodně používá při extrakci léčivých bylin.Pořád se píše o užívání tinktury/respektive/ kapek ,ale nikde není napsáný postup při výrobě tinktury.Jaký % používaný alkohol a postup.Rád bych si některé tinktury vyrobil sám.
Děkuji.
- Adam napsal(a) dne 20.9.2008:
150g čerstvých, jemně nastrouhaných kaštanů vsypeme do uzavíratelné láhve a zalijeme 0,5l lihu (nejlépe 50%, lze použít i slivovici). Za občasného protřepání necháme 3 týdny luhovat, poté přefiltrujeme a opět důkladně uzavřeme.
- Tato tinktura je vhodná zejména jako lokální mazání na klouby postižené revma a dnou.
- Mirek napsal(a) dne 5.12.2008:
Z každé byliny se dělají extrakty jinak. Většinou ale lze použít následující zjednodušení: jeden hmotnostní díl drogy (rozmělněný, rozmixovaný) přelít 5-10 hmotnostními díly lihovodného roztoku o koncentraci 40-60%lihu a 7-14 dní extrahovat při pokojové teplotě a nejméně 1x denně protřepat. Poté nechat ustát a extrakt přefiltrovat. Pro čerstvé byliny se volí zpravidla vyšší koncentrace lihu a méně lihovodného roztoku, pro sušené byliny nižší koncentrace a větší množství lihovodného roztoku. Např. kaštan-květ :
čerstvá droga 1 díl + 5 dílů 60%lihu (např.vodka Pelíškovka)
sušená bylina 1 díl + 10 dílů 40%lihu (běžná vodka)
- Naďa napsal(a) dne 14.5.2011:
Prosím,nemáte někdo recept na mastičku z jírovce?? Děkuji
Komentáře
V květnu jde ženich s nevěstou
přírodou cestou necestou -
na sobě mají šaty bílé
a slunce jen tak, bez košile
s poťouchlým smíchem ve tváři
doprovází je k oltáři,
kde už to všechno voní létem…
Ženich je máj, říká si květen,
nevěsta jaro. Věnec bílý
k hlavě jí včely připevnily,
vítr rukama zkřehlýma
lůžko jim z květů ustýlá.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.