Galium odoratum - svízel vonný (mařinka vonná)

Slovensky: Marinka voňavá (lipkavec marinkový)

Čeleď: Rubiaceae - mořenovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 40 cm dlouhá bylina. Lodyha přímá, obvykle nevětvená, 4hranná. Listy v 6 až 9četných přeslenech, eliptické nebo podlouhle obvejčité, osinkaté nebo hrotité. Květenství koncová lata vidlanů, koruna nálevkovitá, bílá. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté lesy (bučiny, bukohabrové, dubohabrové), subalpínské trávníky, smrčiny, paseky, podél lesních cest, preferuje půdy čerstvě vlhké, humózní, hlinité, kypré, výživné, kyselé až slabě zásadité.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně, nejvíce v lesnatých oblastech pahorkatin, místy však vzácný nebo chybí. Celkově roste v Evropě od Francie a Britských ostrovů na západě, na severu po jih Skandinávie, na východě po Bělorusko, střední část Ruska, na jihu po sever Balkánského poloostrova a Itálie, izolovaně ve Španělsku, severním Turecku, na Kavkaze, ve střední Asii a Japonsku.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje zejména kumarinové glyklosidy (z nichž se uvolňuje kumarín), glykosid asperulosid, třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, vitamín C, silici, amid kyseliny nikotinové. Obsah účinných látek je největší na jaře, na podzim klesne asi na jednu šestinu.
Sbíranou částí je kvetoucí nať (Herba matrisylvae, Herba asperulae), sbírá se na počátku květu (v květnu). Suší se co nejrychleji ve stínu, při umělém sušení za teplot do 40 °C. Při neopatrném sušení droga snadno hnědne. Uchovávat je třeba ji v dobře uzavřených nádobách tak, aby byla chráněna před světlem.
Droga má poměrně silný uklidňující účinek, působí mírně močopudně, příznivě působí při střevních bolestech z nadýmání, ledvinových kamenech, působí proti křečím, hlavně se užívá však při nespavosti, přepracování, bušení srdce, hysterii či menstruačních potížích nervového původu. Fermentací kumarinu vzniká dikumarol, který výrazně snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě trombóz, zánětu křečových žil, hemeroidů či následků srdečních infarktů.
Drogu je možno podávat jen krátkodobě a v přiměřených dávkách. Při předávkování se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení, závratě, v extrémních případech může dojít k zástavě dechu a smrti. Při dlouhodobém podávání může dojít k poškození jater. Z těchto důvodů je svízel vonný jen zřídka podáván samostatně, obvykle je přidáván do směsí.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Andrea napsal(a) dne 11.5.2009:
Z teto kvetiny se dela vyborna majova bowle. Ususene nate se smichaji se sektem a pripadne jeste s mineralni bublinkovou vodou. Jen kdyz se ji vypije moc, boli druhy den hlava.

  • walinka napsal(a) dne 15.12.2010:
    děkuji za dobrý nápad na bowli.:D

Nemáte oprávnění psát komentáře.