Persea1 přelahodná (Persea gratissima2 Gaert., Laurus3persea L.), jinak též strom avokatová (zkomoleně advokátový), u Presla čtveran, jest prostředně vysoký, vždyzelený strom o mírně tlustém, hnědokorém kmeni a rozložité koruně, jejíž větévky jsou v hořejších částech porostlé střídavými, řapíkatými, elliptičně podlouhlými, celokrajnými listy a zakončují se vrcholíkovitými latami málo úhledných květů.

 

Složení květů jest podobné jako u vavřínu, s nímž persea náleží do společné čeledi rostlin vavřínovitých (Laurineae). Jsou totiž květy obojaké, po případě zakrněním jednoho pohlaví mnohomanželné, obsahujíce v 6dílném, vně šedoplstnatém, uvnitř bělaAvokádo - Persea americanavém okvětí svrchní semeník s jednoduchou čnělkou a 12 tyčinek, jejichž nitky nesou po stranách žlázky a prašníky otvírají se chlopněmi.

Plody jsou hruškovité nebo podlouhlé, často dosti neforemné peckovice až 1 dm dlouhé a přes půl kg těžké, posléze olivově zbarvené, obsahující v tučné dužnině, která se na jazyku rozplývá jako máslo, tvrdou pecku a v té hořké semeno.

Persea jest domovem v horké Americe, ale pro velice chutné ovoce, jemuž v Americe říkají aguacato, avocato nebo abakade, rozšířila se kultura její i do jiných tropických zemí; ba i v jižních Španělích možno tento strom v ovocných sadech spatřiti.

Kromě tropického podnebí persea vyžaduje ke zdárnému vzrůstu hlinité a nepříliš vlhké půdy. Roste velice rychle, tak že vypěstěna ze semene počíná už v 5. roce roditi.

Plody jedí se buď čerstvé, syrové nebo rozmanitě upraveny. Dle sdělení cestovatele Vráze chutnají jako vejce s máslem, proto jim Španělé rádi přezdívají mantequilla silvestre, t.j. lesní máslo. Se solí, octem, olejem a různým kořením dávají výtečný salát, který umějí znamenitě připravovati zejména v Mexiku. Hořkých jader užívají v Americe v rozmanitých chorobách.

Pozn. S perseou přelahodnou jest blízce příbuzná persea hřebíčková (Persea caryophyllacea4Mart., Dicypelium5 caryophyllatum Nees) - pěkný strom, rostoucí taktéž v horké Americe, zvláště v Brasilii, v lesích na řece Rio Maué. Zasluhuje zmínky proto, že dává kořennou kůru, která usušena v Americe se prodává pod jménem „hřebíčkové skořice" (cassia caryophyllata). Tvrdé dřevo, známé pod jménem růžového dřeva cayenského, hodí se výborně na umělecké práce řezbářské.

1Pod tímto jménem uvádí Plinius jakýsi posvátný strom rostoucí ve starověkém Egyptě.

2Lat. gratus = lahodný, líbezný, gratissimus =přelahodný.

3Lat. laurus = vavřín.

4Z řec. hřebíček

5Slož. z řec. dvakráte, dvojnásobný + pohár, kalich

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.