Torilis japonica - tořice japonská

Syn.: Tordylium anthriscus, Caucalis japonicus, Torilis rubella, Torilis anthriscus
Slovensky: Torica japonská

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Ozimá, někdy jednoletá až dvouletá, 30 až 120 cm vysoká, štětinatě chlupatá bylina. Lodyha přímá, větvená, jemně rýhovaná, někdy do červena naběhlá. Dolní a střední lodyžní listy jsou řapíkaté, 1x až 3x zpeřené, lístky a lístečky jsou peřenoklané až peřenodílné, jejich úkrojky pilovité, horní listy jsou přisedlé, trojčetné nebo peřenodílné, všechny listy s přitisklými, štětinatými, ku předu namířenými chlupy. Okolíky mají 2,5 až 4 cm v průměru, jsou složeny z 5 až 12 okolíčků, obaly okolíků i obalíčky okolíčků tvoří 5 až 12 listenů, stopky okolíčků jsou drsně chlupaté s chlupy namířenými vpřed (nahoru), květy jsou 5četné, drobné, bílé až narůžovělé, korunní lístky jsou hluboce vykrojené. Plodem jsou 2 až 3 mm dlouhé dvounažky s obloukovitě vzhůru stočenými ostny. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Okraje lesů, lesní světliny, paseky, křovinaté stráně, podél cest, náspy, rumiště, na půdách sušších nebo mírně vlhkých, často dusíkatých, neutrálních nebo jen mírně kyselých, stanoviště polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste od nížin po podhorské polohy, v teplých oblastech se vyskytuje velmi hojně, jinde roztroušeně až vzácně. Celkově roste v Evropě a Asii, na severu po 62° severní šířky, na jihu zhruba po Turecko, na východě až po Koreu a Japonsko, zavlečena byla i do Severní Ameriky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.