Epipactis helleborine - kruštík širolistý

Syn.: Epipactis latifolia
Slovensky: Kruštík širokolistý 

Čeleď: Orchidaceae - vstavačovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 25 až 70, někdy i 100 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, krátce chlupatá, často různě pokroucená. Listy přisedlé, objímavé, vejčité až okrouhlé, na vrcholu špičaté, obvykle delší než lodyžní články. Květy vytváří až 30 cm dlouhý klas složený z až 75 jednotlivých květů, jejichž horní a postranní lístky jsou světle zelené, někdy načervenalé nebo narůžovělé, pysk je červený nebo růžový, s fialovým nádechem nebo fialovou kresbou, na přední části (=epichil) špičatý, se dvěma hrbolky, v zadní části (=hypochil) prohloubený, hnědavý, bez ostruhy. V květu vyrůstá pouze 1 tyčinka, prašník je žlutý, listeny jsou kopinaté a přisedlé. Plodem je tobolka. Kvete v VII až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Listnaté nebo smíšené lesy a jejich okraje, křoviny, někdy stinná stanoviště podél cest.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR se vyskytuje hojně od nížin po horské oblasti, celkově roste v téměř celé Evropě, na severu Afriky, v mírném pásmu Asie, na východě až po Japonsko.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Sogelová Marcela napsal(a) dne 16.9.2012:
Dnes nalezena na Šumavě poblíž Modravy. Nádherná :-)

Alena Burešová napsal(a) dne 12.4.2012:
V roce 2007 nám vykvetlo 7 rostlin v blízkosti Jestřabí v Krkonoších. Viděli jsme jej také poprvé a dokud byl spad popílku z elektráren v blízkostí našich hranic, tak se v této lokalitě vůbec neobjevoval (v zimě byl úplně šedý sníh). Pravidelně louku sekáme a předem označíme všechny vstavače a vemeníky, které se na louce také vyskytují. Zjistili jsme, že rostlina velmi citlivě reaguje na všechny změny - nevíme sice, co přesně jí vadí, ale vyrostly a kvetly jenom 2 roky po sobě a další rok se objevila jenom jedna rostlina a nevykvetla. Prý může v zemi přežívat do doby, než bude mít vyhovující podmínky.

Pochylá Dana napsal(a) dne 22.7.2011:
Hezký den, taky jsem čekala až mi tahle orchidea vykvete, podařilo se i nafotit pod přehradou LES KRÁLOVSTVÍ u Dvora králové n.L.6.7.2011 Jak málo stačí k radosti :-))

Marie Krsa napsal(a) dne 21.7.2011:
Také jsme našli lokalitu,kde roste. Je to u Resovských vodopádů v podhurí Jeseníku.

Monika Pantůčková napsal(a) dne 24.6.2010:
Roste mi na zahradě. Úpatí drahanské vrchoviny.

Zdeňka Nováková napsal(a) dne 10.1.2009:
Loni jsem ho náhodně objevila v okolí České Lípy,bylím tu 20 let a nikdy jsem si ho nevšimla,hanba mi.

ŠANDEROVÁ napsal(a) dne 7.8.2008:
Viděla jsem tuto rostlinu vloni,ale než stačila rozkvést,byla posečena.Ohlídala jsem si letponí rok,a opět ji neuhlídala,o to bylo překvapení větší,když při procházce lesem jsme ji objevily v celkem hojném počtu podél cesty.Jindy tam nebyla.Jsem jí také nadšené,bylo mi jasné,že se jedná o orchidej,a byla jsem ráda,že jsem našla její popis na netu.

Milena Horáčková napsal(a) dne 25.7.2008:
Viděla jsem ho také poprvé v životě - že je to vstavačovitá - to jsem viděla a později našla v literatuře. Roste asi 5 km od Pecky - mezi Peckou a Bukovinou - skoro na kraji lesa u docela frekventované silnice . . . ale byla tam jenom jedna rostlina :-)

Zuzana Vladyková napsal(a) dne 21.7.2008:
našli jsme lokaltu těchto rostlin na hranici Berounska a Plzeňska, překvapuje mne, že je to rozšířená rostlina, viděla jsem ji prvně a jsem jí unešena

Jarmil Červenka napsal(a) dne 13.7.2008:
Objevili jsme jeden exemplář této krásné rostliny nám dosud neznámé v lesním příkopu u Nového Dvora na Rokycansku.

Komentáře   

Hana Šlégrová
# výskyt u PlzněHana Šlégrová 2018-06-19 12:51
Narazila jsem na ni v lese blízko Hracholuské přehrady - mezi Čerňovicemi a Luhovem.

Nemáte oprávnění psát komentáře.