Marrubium vulgare - jablečník obecný
Slovensky: Jablčník obyčajný
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
POPIS:
Vytrvalá, 30 až 70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, hranatá, vlnatě chlupatá, v dolní části někdy dřevnatějící a téměř lysá. Listy vstřícné, řapíkaté, vrásčité, vejčité až takřka trojúhelníkovité, na okraji vroubkované, zejména na spodní straně hustě chlupaté. Květy uspořádány ve 20 až 50květých lichopřeslenech vyrůstajících v úžlabí horních listů, kalich hustě chlupatý, 10cípý, cípy nazpět ohnuté, koruna bílá, 2pyská, horní pysk vzpřímený, dvoulaločný, dolní pysk se 2 krátkými postranními cípy a jedním středním, oproti postranním cca 3x delším cípem. Tyčinky nevyčnívají z korunní trubky. Kvete v VII až IX.
STANOVIŠTĚ:
Okolí obcí, podél cest, rumiště, suché pastviny a stráně, štěrkoviště, kamenitá místa, na půdách sušších, lehkých, propustných, výživných, vápnitých, hlinitopísčitých až písčitých, stanoviště světlé.
ROZŠÍŘENÍ:
Původní pravděpodobně jen ve Středomoří, ale už v dávných dobách byl zavlečen či zplaněl i v jiných částech světa, včetně ČR. V současnosti u nás trvale roste zejména v teplých oblastech, jinde zpravidla jen zplaněle z kultury. Celkově roste v Evropě na severu až po střední Švédsko a sever Ukrajiny, na východě po Blízký Východ a Střední Asii, zavlečen byl i do Severní a Jižní Ameriky, do Austrálie a na Nový Zéland.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se nať (Herba marrubii albi), jejíž nezdřevnatělé části se odřezávají na počátku květu. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu, při umělém sušení nesmí teplota překročit 35 °C.
Droga obsahuje hořčiny, z nichž nejdůležitější je marrubiin, asi 7 % tříslovin, dále silice, saponiny, pryskyřice, sliz, tanin, cholin, lipidy a další látky.
Užití jablečníku v léčitelství je velmi rozmanité a téměř univerzální: Působí příznivě na dýchací cesty (při zahlenění, chronickém zánětu průdušek, kašli - zde všude blahodárně působí přítomný marrubiin), při srdečních neurózách (arytmie, zrychlený a nepravidelný tep), na trávicí ústrojí (podporuje trávení, má mírně projímavé účinky, působí svíravě a proti nadýmání), při chorobách žlučníku (ovlivňuje tvorbu žluči) a vedle toho i podporuje činnost jater a sleziny a pravděpodobně i rozšiřuje cévy, čehož lze využít při léčbě vysokého krevního tlaku. Zevně ve formě obkladů nebo koupelí se jablečníku užívá na špatně se hojící či hnisající rány (má protizánětlivé účinky).
Vnitřně se podává nejčastěji ve formě nálevu (2 čajové lžičky drogy se vsypou do 1/4 l vroucí vody, luhuje se asi 5 minut a pijí se 3 šálky denně.).