Betonica officinalis - bukvice lékařská (betonika)
Syn.: Stachys officinalis
Slovensky: Betonika lekárska
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
POPIS:
Víceletá drsně chlupatá bylina, vysoká 20 až 80 cm. Lodyha na bázi obvykle dřevnatějící. Dolní lodyžní listy v růžici, lodyžní listy řapíkaté, vejčité, až 10 cm dlouhé, vroubkované. Květy červené v hustém koncovém lichoklasu dlouhém 3 až 6 cm, kvete v VII až IX.
STANOVIŠTĚ:
Teplomilné doubravy, křovinaté stráně, nehnojené střídavě vlhké louky, pastviny, roste na půdách zásaditých až slabě kyselých, hlubších, těžších, hlinitých, hlinitojílovitých nebo hlinitopísčitých.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR téměř na celém území roztroušeně a místy hojně, chybí ale v horských oblastech (max. asi 700 m n.m.), vzácně v Poohří, v Podkrušnohorské pánvi, na Slánsku, na Vysočině a v některých oblastech severních a severovýchodních Čech. Celkově od jižní Skandinávie po severní Afriku a na východ po Ural a Kavkaz.
LÉČITELSTVÍ:
Bukvice je od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je však (zřejmě neprávem) poněkud opomíjena.
Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.
Drogou je nať (Herba betonicae), která se sbírá nejlépe na začátku rozkvětu, možno ji ale sbírat až do podzimu.
Dle J.A.Zentricha lze drogu použít při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při dyspeptickém syndromu vyvolaném špatnou kvalitou žaludečních šťáv, při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Droga dále mírně snižuje krevní tlak a její účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti (takže ji lze použít při neuróze, rozrušení, nespavosti, lehké depresi či lehké epilepsii), při zevním použití ji lze využít při léčení bércových vředů. Některými autory je uváděno i působení protinádorové a protirevmatické.
Droga se připravuje nejčastěji formou nálevu, který se pije 2x až 4x denně nebo ve formě prášku užívaného 2x až 3x denně na špičku nože. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje uléhat na polštář nacpaný asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené bukvice - takový polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je třeba náplň vyměnit za čerstvou.