Lamium album - hluchavka bílá

Slovensky: Hluchavka biela

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzemním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do širokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstřícné, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřeslenech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v V až IX.


STANOVIŠTĚ:

Rumiště, skládky, komposty, lemy zdí a plotů, zdevastované plochy, příkopy, zanedbané parky, hřbitovy a zahrady, zbořeniště, preferuje čerstvě vlhké až mírně vysýchavé, na dusík bohaté půdy.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR na celém území od nížin až po horní hranici podhorského pásma hojně, ve vyšších polohách spíše nahodile, nejčastěji v blízkosti lidských sídel, rekreačních zařízení apod. Celkově v Evropě na severu až po Irsko, Skotsko, jižní Skandinávii a Pobaltí, na východě až po jižní Sibiř a Himaláj, na jihu zasahuje od severního Španělska, severní Itálie, severní části Balkánu, přes Rumunsko na Ukrajinu a částečně i na Kavkaz a do Íránu. Zavlečena byla na Island, do Severní Ameriky, na Nový Zéland.


LÉČITELSTVÍ:

Sbíranou částí je květ (Flos lamii albi), pro koupele je možno využít i celou nať (Herba lamii albi). Květ se vytrhává za suchého počasí v květnu až září a suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo uměle při teplotách do 40 °C. Usušená droga snadno vlhne a hnědne, čímž se stává nepoužitelnou.
Obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid, v nati je méně účinných látek, navíc však obsahuje minerály a stopové prvky.
Hluchavka snižuje místní dráždivost a působí jako mírně svíravý prostředek. Saponiny usnadňují uvolňování hlenů, droga má také účinky protizánětlivé, močopudné, uklidňující, vytváří ochranný povlak na sliznicích dýchacího a trávicího ústrojí. Hlavní oblastí použití je dle J.A.Zentricha gynekologie, neb pomáhá při bílém výtoku a nepravidelné menstruaci a zároveň zklidňuje, což je při těchto obtížích důležité. Hluchavka také upravuje střevní činnost a ve směsi s kopřivou působí jako antiastmatikum. Sedací koupel z celé rostliny napomáhá při svrašťování ledvin a při křečovitých bolestech dělohy. Při vředech a křečových žilách se osvědčila náplast z vyvařené nati. Kombinací pití hluchavkového vývaru a zevních obkladů lze příznivě ovlivnit některá onemocnění sleziny.
Nálev se připravuje z jedné čajové lžičky drogy přelité 200 ml vroucí vody. Na sedací koupel se použije 20 až 30 celých rostlin, z nichž se připraví 3 l nálevu, který se vlije do koupele.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

petr napsal(a) dne 12.6.2013:
kvete v květnu až do září

Hana napsal(a) dne 3.6.2013:
hluchavka bílá kvete právě v této době, bohužel na sběr není v západních čechách vhodný čas, jelikož chčije a chčije....

jakub napsal(a) dne 2.6.2013:
nevíte někdo kdy roste ??

Anna napsal(a) dne 16.12.2012:
Dobrý den, neví prosím někdo, proč se dá hluchavka sbírat pouze za suchého počasí? Děkuji :-)

  • sarar napsal(a) dne 21.5.2013:
    Usušená droga snadno vlhne a hnědne, čímž se stává nepoužitelnou.

Marcela napsal(a) dne 16.8.2011:
Hluchavku bílou nať užívám ve směsi s celíkem zlatobýlem a svízelem syřišťovým 1:1. Dá se i květ, ale o polovinu méně, protože je silnější. Čaj je výborný na ledviny a močové cesty. Přímo regeneruje ledviny, i dost zasažené a tím také působí jako životabudič a tvoří dobrou náladu.

  • vláďa napsal(a) dne 21.8.2011:
    Čajová směs Vámi doporučená je vynikající na zánět ledvin,avšak o něco účinnější je do směsi použít místo hluchavky bílé hluchavku žlutou zvanou pitulník.

Jindřich František Bobák napsal(a) dne 14.7.2009:
Hluchavka

Nepleťte si mě s kopřivou,
volá hluchavka z rumoviště.
Nežahá, má moc léčivou
a nenáročné stanoviště.

Ve květech plných nektaru
čmeláci spolu hospodaří,
vedou učenou poradu,
čaj na močový měchýř vaří.

  • Viki napsal(a) dne 20.8.2011:
    A kdo to napsal ???

Nemáte oprávnění psát komentáře.