Consolida regalis - ostrožka stračka (ostrožka polní)

Syn.: Delphinium consolida, Delphinium segetum, Consolida arvensis, Consolida segetum
Slovensky: Ostrôžka poľná

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

 

POPIS:

Jednoletá, 20 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá, větvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, záhy zasychající. Lodyžní listy 2 až 3x zpeřené, úkrojky čárkovité, jen asi 1 mm široké. Květy v řídkých, koncových a chudých latách, modrofialové, vzácně bílé nebo růžové, někdy dvoubarevné, dlouze stopkaté, s mírně nahoru zahnutou, asi 2 cm dlouhou ostruhou. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Pole, polní cesty, rumiště, komposty, na půdách hlinitých, vápnitých a výhřevných.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně pouze v teplejších oblastech (max. asi 660 m n.m.), dříve hojněji, v současnosti silně vytlačována herbicidy ze svých původních stanovišť. Celkově roste v Evropě vyjma jejích nejjižnějších a nejsevernějších oblastí a Britských ostrovů, dále roste v západní a jihozápadní Asii, zavlečena byla do Severní Ameriky.

JEDY:

V nati je obsažen alkaloid kalkatripin vázaný na kyselinu akonitovou, v semenech je přítomen delsolin, delkosin a další alkaloidy, květy obsahují modrý antokyanový glykosid delfinin a žlutý kaemferol. Kromě toho byl v nati zjištěn manit.
Toxické působení ostrožky není detailně probádáno, na pokožce zřejmě může způsobit záněty, celkově je řazena mezi mírně jedovaté rostliny.

LÉČITELSTVÍ:

V lidovém léčitelství se dříve užívalo zejména květů, méně natě nebo semen. Droga se užívala jako diuretika a proti střevním parazitům, ve starověku se užívala i k hojení ran a jejich rychlému zacelování.

Nemáte oprávnění psát komentáře.