Tyčinka (stamen)

- je samčí pohlavní orgán semenných rostlin produkující pylová zrna. Vyvinula se pravděpodobně z listových útvarů nesoucích výtrusnice. U rostlin nahosemenných jsou tyčinky většinou šupinovité a ploché, u rostlin krytosemenných jsou ale zpravidla rozděleny na nitku a prašník, který nese dva prašné váčky, které jsou vzájemně spojenés pojidlem.

Tyčinka tulipánu (Tulipa):
Tyčinky pěnišníku (Rhododendron) s dobře patrnými prašnými váčky:

 

Soubor všech tyčinek v květu se nazývá andreceum. Jednotlivé tyčinky mohou vyrůstat bud v ose korunních lístků (tyčinky epipetalní) nebo v ose kališních lístků, tj. mezi lístky korunními (tyčinky episepalní). Tyčinky ale nemusí být vždy jednotlivé, ale mohou vzájemně srůstat nitkami ve svazečky ("bratrstva") - vytváří-li jeden svazeček, nazývají se jednobratré, pokud vytváří dva svazečky, nazývají se dvoubratré atd.. Pokud jsou spojeny prašníky, pak se nazývají souprašné. Jestliže jsou v květu některé tyčinky delší než ostatní, pak se takové tyčinky nazývají -mocné, kde na místo pomlčky se vkládá počet delších ("mocnějších") tyčinek - existují tyčinky dvoumocné a čtyřmocné.

Tyčinky bratré

- jsou tyčinky srostlé nitkami v jeden nebo více svazečků (jednobratré, dvoubratré, trojbratré, pětibratré - podle počtu svazečků). Orgán vzniklý srůsten nitek nebo prašníků se nazývá synandrium.

Jednobratré tyčinky slézu pižmového (Malva moschata):

 

Tyčinky čtyřmocné

- se nazývají tehdy, kdy jsou v jednom květu čtyři tyčinky delší (mocnější) než ostatní.

Čtyřmocné tyčinky řeřišnice hořké (Cardamine amara) - 4 tyčinky jsou delší než zbývající 2:

 

Tyčinky dvoumocné

- se nazývají tehdy, kdy jsou v jednom květu dvě tyčinky delší (mocnější) než ostatní.

Dvoumocné tyčinky hluchavky bílé (Lamium album) - 2 tyčinky jsou delší než zbývající 2.

 

Tyčinky epipetalní

- jsou tyčinky vyrůstající v ose korunního lístku.

Epipetalní tyčinky vrbiny obecné (Lysimachia vulgaris):

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.