Noholist štítnatý (Podophyllum1 peltatum2 L.) jest vytrvalá bylina vyhánějící z rovnovážného, až přes 1 m dlouhého, válcovitého oddenku přímou, 2 - 3 dm vysokou lodyhu, která nese na vrcholku dva řapíkaté, vstřícné, štítovité, v 5 - 7 uštů rozdělené listy a mezi nimi krátce stopkatý, převislý, úhledný, bílý květ podobného složení jaké mají květy dříšťalové (Berberis), ale ovšem o větším počtu korunních plátků, z nichž vnější jsou značně zveličelé. Proto řadí se noholist obyčejně do čeledi rostlin dříšťálovitých (Berberideae).
Plody jsou žlutavé, vejčité, vícesemenné bobule zvíci švestek.
Noholist roste ve vlhkých lesích Sev Ameriky, zejména v Kanadě a ve vých. Spojených Státech.
Domorodci hořký, hnědočervený jeho oddenek vykopávají, požívajíce ho jako projímacího a dávivého prostředku. Usušený, asi jako husí brk tlustý, přichází též do obchodu pod jménem oddenku noholistového (rhizoma podophylli).
Obsahujeť 3-4% podophyllinu, t. j. hořké pryskyřičnaté látky, která se z lihového výtažku jeho vylučuje ve způsobě žlutého prášku a v lékárnách se doporučuje pode jménem pryskyřice noholistové (resina podophylli) jako účinné projímadlo. Mimo to jí přidávají též do léků proti žloutence a močovým kaménkům. Poněvadž však působí příliš prudce, přestávají ji v novější době lékaři předpisovati.
1Slož. z řec. noha + list.
2Lat. peltatus = štítnatý.