Adenostyles alliariae - havez česnáčková (havez bělostná)

Syn.: Adenostyles albida, Adenostyles albifrons, Adenostyles hirsuta, Adenostyles kerneri, Cacalia albida, Cacalia albifrons, Cacalia hirsuta, Eupatorium albifrons

Slovensky: Mačucha cesnačkovitá

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 60 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha je větvená, rýhovaná, pýřitá. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, srdčité až ledvinovité, na okraji zubaté, na spodní straně šedoplstnaté, až 30 cm dlouhé a 40 cm široké, s řapíkem až 25 cm dlouhým. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, rovněž srdčité, menší než listy přízemní, horní jsou až přisedlé a ouškaté. Úbory jsou složeny ze 3 až 6 květů a vyrůstají v bohatých chocholičnatě latnatých květenstvích. Jednotlivé květy jsou trubkovité, obvykle 4cípé, do 12 mm dlouhé, červenofialové, někdy však i bílé nebo nažloutlé, zákroj je 1řadý, lysý, nafialovělý, blizna je 2ramenná. Plodem jsou do 3 mm velké nažky. Kvete v VII až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Horské vysokostébelné nivy, horské břehy a prameniště, vysokostébelné trávníky, vlhké světliny a lesní rokle, porosty kleče, na půdách vlhkých, výživných, humózních, hlinitých nebo mírně štěrkovitých, nevápnitých, neutrálních až mírně kyselých, stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste roztroušeně pouze ve vyšších polohách Krkonoš, Hrubého Jeseníku, Beskyd a na Kralickém Sněžníku v nadmořských výškách 900 až 1420 m. Celkově roste v horách střední a jižní Evropy (Pyreneje, Alpy, Jura, sudetská pohoří, Karpaty) a na Kavkaze. V Alpách vystupuje až do nadmořských výšek 2900 m.

Nemáte oprávnění psát komentáře.