Foeniculum vulgare - fenykl obecný
Syn.: Foeniculum capillaceum, Anethum dulce, Anethum foeniculum, Ligusticum foeniculum, Meum foeniculum, Selinum foeniculum, Seseli foeniculum
Slovensky: Fenikel obyčajný
Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)
POPIS:
Vytrvalá, 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha je větvená, oblá, hladká, s podélnými světlejšími proužky. Dolní listy jsou řapíkaté, 3 až 4x peřenosečné, s úkrojky čárkovitými až niťovitými, na vrcholu s chrupavčitou špičkou. Listová pochva je na okraji blanitá, na konci ouškatá. Okolíky jsou složeny nejčastěji z 6 až 8 okolíčků z různě dlouhými stopkami, každý okolíček obsahuje 15 až 20 květů. Obal i obalíček chybí. Květy jsou oboupohlavné, žluté, korunní lístky do 2 mm velké, kališní cípy jsou zakrnělé. Plodem je dvounažka. Kvete v VII až IX.
ROZŠÍŘENÍ:
Původní je pravděpodobně jen ve Středozemí a v Přední Asii, zavlečen však byl i do mnoha dalších částí světa (východní Asie, Afrika, Severní i Jižní Amerika, Nový Zéland, Kanárské ostrovy). V ČR je pěstován a taktéž občas zplaňuje, zejména v teplejších oblastech.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se plod, který obsahuje zejména silice s terpentýny (anethol, fenchon, estragon, feniculin, pinen aj.) a dále pryskyřice, hořčiny, saponiny, stigmasterol, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy (kvercetin, isokverecetin) rutin, kumaríny, vitaminy A, B, C a E a četné stopové prvky.
Fenykl uvolňuje hladké svalstvo, stimuluje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při kašli, tlumí nadýmání, jeho silice má účinky bakteriostatické (na pseudomonády, stafylokoky, streptokoky, aerobakterie, Escherichia coli, Proteus vulgaris).
Podává se nejčastěji ve formě nálevu (2 až 4 šálky denně) nebo přímo silice (5 až 15 kapek na kostku cukru, 2x až 4x denně). Při kašli se osvědčila inhalace fenyklových par.
PĚSTOVÁNÍ:
Pěstuje se převážně jako jednoletá nebo dvouletá rostlina, zřídka jako víceletá. Daří se mu v úrodné, vhlčí, ale propustné půdě a na slunném stanovišti. Množí se semeny, která se vysévají na jaře při teplotě okolo 15 °C přímo na venkovní stanoviště, později se rostliny přepichují na vzdálenost asi 50 cm. Občas bývá pěstován i kultivar Foeniculum vulgare var. azoricum (syn. var. dulce) se zdužnatělými, jedlými spodními částmi stonků a řapíky (tzv. sladký neboli řapíkový fenykl).