Helleborus foetidus - čemeřice smrdutá

Slovensky: Čemerica smradľavá

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, trsnatá, 40 až 100 cm vysoká, zapáchající bylina. Stonek je přímý nebo vystoupavý, oblý lysý, v dolní části dřevnatějící a často kořenující. Listy má pouze lodyžní, jsou celoročně zelené, dlouze řapíkaté, asi 20 cm velké, znoženě 3 až 11dílné, s úkrojky kopinatými až eliptickými, zubatými, na spodní straně žláznatými. Květy jsou uspořádány v bohatě větveném vrcholíku, jsou 5četné, nící, zvonkovité, 20 až 30 mm velké, okvětní lístky jsou zelené, na okraji často purpurové, na vnější straně stejně jako stopky květenství žláznaté. Nektariové lístky jsou krátce stopkaté, zakřivené, na okraji zubaté. Plodem jsou 20 až 30 mm velké měchýřky s háčkovitým zobánkem. Kvete v II až IV.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR zřejmě není původní, občas bývá ale pěstována a někdy zplaňuje. Planě roste v západní a jižní Evropě (severně až po Anglii) a na severu Afriky.

JEDY:

Viz. čemeřice nachová.

PĚSTOVÁNÍ:

Čemeřici smrduté vyhovuje zásaditá půda a mírně přistíněné stanoviště. Množí se semeny, která se sejí brzy po dozrání, nebe dělením (na přelomu jara a léta). Starší rostliny se nezřídka šíří i samovýsevem. Zajímavou odrůdou je 'Wester Flisk' s červenozelenými stonky a listovými řapíky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.