Bergenia crassifolia - bergénie tučnolistá (badan tučnolistý)

Syn.: Saxifraga crassifolia, Bergenia bifolia
Slovensky: Bergénia tučnolistá

Čeleď: Saxifragaceae - lomikamenovité

 

POPIS:

Vytrvalá, dužnatá, stálezelená, asi 30 cm vysoká bylina s pouze přízemními listy, které jsou kožovité, lesklé, dlouze řapíkaté, až 25 cm dlouhé a až 20 cm široké, okrouhlé, na bázi zaokrouhlené nebo jen mělce vykrojené, na okraji mělce zubaté nebo vroubkované a často zvlněné. Lodyha je přímá, oblá, bez listů, jen v květenství větvená. Květy jsou 5četné, růžové, červené, purpurové nebo (vzácně) až bílé, tyčinek je 10. Kvete v IV až VI, často znovu i na podzim.

PŮVOD:

Domovem je ve východní Asii (Korea, Mongolsko, východní část Sibiře), u nás je poměrně běžně pěstována.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se již od roku 1760, v současnosti v několika kultivarech lišících se barvou květů, stonků (červené) nebo listů (u listů také jejich tvarem či velikostí). Je plně mrazuvzdorná, bývá pěstována převážně jako stínomilná nebo půdopokryvná trvalka. Dobře roste na slunných i stinných stanovištích (na slunci a sušších stanovištích se zbarvují její listy dočervena) a v téměř jakékoliv půdě (v bohatých půdách vytváří velké listy, ale méně kvete, naopak v půdách chudších své životní síly směřuje zejména do tvorby květů na úkor listů). Dobře snáší i vlhčí půdy v okolí zahradních jezírek nebo potoků. Dobu květu lze prodloužit odstraňováním zvadlých květenství. Množí se po odkvětu dělením trsů.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Erika Tesaříková napsal(a) dne 17.11.2014:
Vážení přátele této rostliny. Koupila jsem si domeček kde je i tato rostlina. Je krásná a mnoho o ní na internetu i knize napsáno. Avšak všichni bez rozdílu píší jedno a to samé - odkud pochází, jaké jsou druhy a že je hezká apod. - taky se píše stále dokola jak ji mohu rozmnožit. Jsou to jistě užitečné informace, ale pokud se opakují v každém článku a někdy v doslovném pořadí slov, jsou tyto informace pak k ničemu a nic neříkající. Já bych se ráda dozvěděla něco o jejím přezimování, co mám udělat. Zda ostříhat listy, zda ji přikrýt např. mulč.kůrou na zimu a podobně a samo, že i co pak na jaře. To nikde není (alespoň po přečtení mě dostupných článků na webu). Můžete mi někdo pomoci s tímto pro mě velkým problémem, protože zahradnice rozhodně nejsem a v podstatě se o pěstování rostlin - květin,dřevin apod. - kromě voděnky v květináči nezajímala. Děkuji předem všem, kteří odpoví na moje menší trápení. Erika Tesaříková

  • Táňa napsal(a) dne 8.1.2015:
    Milá Eriko, pokud jste četla i ten článek , co je na těchto stránkách o Bergenii hned nad Vaším dotazem, , tak se tam dozvíte , že Bergenie je stálezelá ( takže nestříhat !!) a plně mrazuvzdorná neboť pochází z horských oblastí Asie , (takže nepřikrývat !! Z toho plyne, že s ní nemusíte na zimu dělat vůbec nic a bude jí nejlépe. Ve velkých vedrech ji občas pokropím , ale jinak ani to nepotřebuje. Navíc je to dobrá léčivka- o jejích vlastnostech pojednávají příspěvky pod tím Vaším. S pozdravem Táňa

Rosta, Krnov napsal(a) dne 26.11.2011:
Bergénie tučnolistá je společně s mochnou křovitou a modifikovaným chlorofylem ze spiruliny součástí ruského přípravku Ecophyt na posílení imunity, který rovněž působí jako adaptogen. Byla prokázána pozitivní role tohoto přípravku při akutním astmatickém záchvatu (po sedmidenní léčbě tímto přípravkem došlo ke snížení počtu záchvatů).
Zdroj: Nutriceuticals Based on Siberian Herbs with Immunomodulatory Activities for Prevention and Treatment of Renal Diseases and Cancer (in Danik M. Martirosyan PhD: Functional Foods for Chronic Diseases, 2006)

  • vláďa napsal(a) dne 26.11.2011:
    Bergenie je opravdu vynikající léčivka u nás téměř neznámá.Používá se kořen ve formě odvaru,má protizánětlivý účinek.baktericidní a diuretický,dále upravuje menstruaci,blahodárně působí na zažívání,plíce,klouby,kůži,cévy a krevní tlak. Uschlé listy na rostlině (černý čaj) ve formě nálevu působí protizánětlivě na ledviny. bylinář Vláďa

Anonym napsal(a) dne 26.5.2009:
Je to velmi skromná rostlina, vyhovuje jí stín až polostín. Kvete asi jen 14 dní, květ je krásný na vysoké lodyze, ale i listy jsou docela efektní. Ve stínu udělá tato rostlina parádu.

Komentáře   

Doktorka se srdcem
# Na snímku je Bergenia purpurascensDoktorka se srdcem 2017-01-21 02:16
Nejsem botanik a bergénie se mezi sebou vydatně kříží. Protože ale připravuju článek o léčivých účincích bergénie, dlouze jsem dnes porovnávala fotografie z RŮZNÝCH zdrojů. Tohle by měla být Bergenia purpurascens (menší obvejčité listy, sytě červené stonky, svítivě purpurové květy).

Kdo ví, ať nám poví. :-)
Jindřich F. Bobák
# LomikámenJindřich F. Bobák 2015-07-14 15:04
Lomikámen

Kde všude roste lomikámen?
V horských sutích i tam, kde pramen
čisté vody se dere z mechu –
ale tam vzácně, pro potěchu
těch, kteří sňali krosny z ramen.

A odkud má to drsné jméno?
Prozradí, co je utajeno
v kořenech, které nečekanou
silou i tvrdý kámen lámou.
Co bylo pevné, rozlomeno

teď u pat skalám v prachu leží,
v skalních puklinách u protěží,
na dně propastí, kam křik ptačí
se z vysokého nebe snáší
a černají se sluje dračí.

Nemáte oprávnění psát komentáře.