Aurinia saxatilis - tařice skalní

Syn.: Alyssum saxatile
Slovensky: Taričník skalný

Čeleď: Brassicaceae - brukvovité (křížaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká, celá šedoplstnatá bylina. Lodyha přímá, nevětvená nebo jen v horní části chudě větvená, na bázi dřevnatějící. Listy v husté přízemní růžici dlouze řapíkaté, až 15 cm dlouhé, obvejčité až obkopinaté, celokrajné nebo oddáleně a mělce chobotnaté. Lodyžní listy výrazně menší, přisedlé, kopinaté, celokrajné. Květy uspořádány v hustých hroznech vzájemně skládajících chocholík, jednotlivé květy stopkaté, 4četné, žluté, kališní lístky brzy opadávající, korunní lístky obvejčité, s krátkým nehtem, na vrcholu celokrajné nebo mělce vykrojené. Plodem je šešule. Kvete v IV až V.

STANOVIŠTĚ:

Suché a slunné skály, skalnaté svahy, skaliska v říčních kaňonech, zdi zřícenin, na půdách mělkých, skalnatých, skeletových, stanoviště slunné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste převážně na skalách říčních kaňonů, na jiných lokalitách výrazně méně, skrze naše území probíhá severní hranice rozšíření druhu. Dosti často bývá ale pěstována a občas i zplaňuje na nepůvodních lokalitách. Celkově roste mimo ČR v Německu, v Rakousku, v Maďarsku, v Karpatech, na Balkáně, na jihu Ruska a v Malé Asii.

PĚSTOVÁNÍ:

Jde o nenáročnou rostlinu, která najde v zahradách uplatnění zejména na skalkách nebo suchých zídkách. Preferuje slunné a teplé stanoviště a dobře propustnou, kamenitou půdu. Přírodní druh se množí semeny (často se spontánně šíří samovýsevem), kultivary je třeba řízkovat. Pěstuje se v několika odrůdách lišících se barvou či tvarem květů (různé odstíny žluté, plnokvěté), barvou listů (cv. Variegata - listy na okraji žlutobílé) nebo vzrůstem (např. cv. Compactum - zakrslá).

Nemáte oprávnění psát komentáře.