Pieris floribunda - pieris květnatá

Slovensky: Androméda kvetnatá

Čeleď: Ericaceae - vřesovcovité

 

POPIS:

Až 3 m vysoký, neopadavý, hustě větvený a pomalu rostoucí keř. Listy střídavé, řapíkaté, eliptické, na vrcholu špičaté. Květy uspořádány v koncových latách, 5četné, baňkovité, dolů svěšené, drobné, bílé. Kvete v III až V.

PŮVOD:

Jihovýchod USA, kde roste zejména na vlhkých, lesních stráních. 

JEDY:

Obsahuje silně toxický diterpen andromedotoxin, jenž je znám i pod názvy grayanotoxin, acetylandromedol nebo rhodotoxin. Otrava se projevuje silným sliněním, pocením, zvracením, bolestmi břicha a hlavy, závratěmi, snížením krevního tlaku, v těžších případech se objevuje ztráta koordinace, svalová slabost, křeče, zrychlení srdečního tepu. Otravy mohou být i smrtelné, obvykle se je ale podaří vyléčit nebo v mírnějších případech odezní spontánně. Andromedotoxin se může přenášet i do medu, jen zřídka však v toxických dávkách. 

PĚSTOVÁNÍ:

Pieris květnatá je plně mrazuvzdorný keř odolávající dobře i teplotám nižším než -25 °C. Vyžaduje chráněné, slunné až polostinné stanoviště. Půda by měla být kyselá, rašelinná, nevápnitá, kyprá, vždy mírně vlhká, nesnáší sucho ani přemokření. Hodí se např. pro společnou výsadbu s pěnišníky, které mají podobné životní nároky, či s jinými rostlinami rašelinišť.

Nemáte oprávnění psát komentáře.