Sarracenia leucophylla - špirlice bělolistá
Slovensky: Saracénia
Čeleď: Sarraceniaceae - saraceniovité
POPIS:
Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou přetvořeny v kolmo vyrůstající láčky ve tvaru trumpety, barvy zelené, v horní části bělavé a červeně mramorované, mohou dosahovat výšky až okolo 125 cm. Láčky se odzdola postupně rozšiřují, kolem ústí tvoří přehnutý lem a nad ústím vyrůstá stříška chránící láčku před deštěm. Ústí láčky i stříška jsou pokryty nektarem, kterým je lákán hmyz, jenž slézá za dalším nektarem dovnitř láčky, kde obvykle ztroskotává, neboť vnitřek láčky je pokryt drobnými voskovými částečkami, které se pod hmyzíma nohama odlupují, což znemožňuje návrat zpět (z láčky se nedostane ani takový hmyz, který je např. schopen lézt po kolmém skle). Kořist pak po určité době zcela vysílena padá na dno láčky, kde je postupně strávena. Tmavě červené květy vyrůstají brzy na jaře jednotlivě na vysokých stvolech, jejich velmi specializovaná stavba značně ztěžuje možnost samoopylení (při samoopylení vzniká menší množství semen a geneticky není výhodné): Květ má pět oddělených vchodů pro hmyz v deštníkovitě rozšířené čnělce (tzv. umbrella), kolem které visí korunní lístky. Po opylení korunní lístky opadnou a květ se přemění v pukavou tobolku s velkým množstvím 2 až 3 mm velkých semen, která dozrávají po 3 až 4 měsících.
ROZŠÍŘENÍ:
Nevelká oblast v Severní Americe poblíž Mexického zálivu zahrnující státy Mississippi, Alabama, Georgie a Florida.
PĚSTOVÁNÍ:
- Teplota: V létě mohou být teploty i velmi vysoké (i přes 30 °C), v zimě, kdy rostlina přestává růst (a obvykle odumírá i většina láček), stačí pro starší rostliny jen 5 až 10 °C.
- Umístění: Slunné stanoviště, v létě možno pěstovat venku.
- Zálivka: Přes léto by měl být květináč postaven stále v misce s vodou, v zimě postačuje udržovat substrát jen mírně vlhký, po celý rok je však nutno udržovat vyšší vzdušnou vlhkost (obalit květináč rašelinou apod.). K zálivce by měla být používána výhradně dešťová voda.
- Zemina: K pěstování se užívá čistá hrubší rašelina nebo její směs s říčním pískem či ještě s dřevěným uhlím.
- Množení: Množí se několika způsoby:
- Dělením trsů
- Naříznutím obnaženého oddenku (v místě řezu začne rostlina odnožovat). Oddenek se nařízne asi do poloviny a to i na několika místech zároveň.
- Semeny, která se vysévají ihned po dozrání (na podzim) na povrch vlhké rašeliny (nezasypávají se, pouze se k substrátu přitlačí). Výsev je dobré nejprve na dobu asi 4 až 6 týdnů umístit v ledničce (při teplotě 1 až 5 °C) a teprve po té jej přemístit do teplejšího prostoru (17 až 20 °C).
Komentáře
Děkuji
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.