Dlouhatec obecný neboli lablab1 (Dolichos2lablab L., Lablab vulgaris Savi) jest 1letá motýlokvětá bylina připomínající svým vnějškem fazol. Má totiž přímou nebo otáčivou, 2 až 4 m dlouhou lodyhu, dlouze řapíkaté, trojčetné listy, jejichž lístky jsou na spodu opatřeny malými palístečky, a úhledné, fialové, nachové nebo bílé květy sestaveny do úžlabních hroznů.

Lablab purpurový - Lablab purpureus

Ostatně jsou květy téhož složení jako květy fazolu s tím pouze rozdílem, že čnělka jejich není spirálně stočena a že člunek tvořený oběma dolními plátky korunními jest pod pravým úhlem zakřiven.

S boků smáčknuté, více méně obloukovitě prohnuté, asi 1 dm dlouhé lusky obsahují po několika vejčitých, černých nebo hnědých semenech, která jsou význačna zobánkovitými, bílými masíčky.

Pocházeje nejspíše z Vých. Indie, lablab pěstuje se na polích netoliko v jižní Asii, nýbrž i v Egyptě a v teplé Americe a to v několika odrůdách. Dávajíť mladé lusky jeho chutnou a zdravou zeleninu a ze zralých semen, jimž v obchodech obyčejně říkají „egyptské fazole“, vaří výživné pokrmy.

U nás pěstují někdy lablab ve květnicích spíše pro okrasu nežli pro užitek, anyť lusky jeho v našem podnebí nedozrávají.

Kromě lablabu pěstují v tropech ještě celou řadu jiných druhů dlouhatců, z nichž uvedeny buďtež alespoň dva:

 

a) Dlouhatec kubánský (Dolichos sesquipedalis3 L.) - liší se od dl. obecného hlavně tím, že květy jeho vyrůstají na vrcholku dlouhých úžlabních stopek zpravidla jen po dvou a že dospívají v tenké lusky někdy až přes 5 dm dlouhé.

Pěstují jej nejen na Kubě a jiných ostrovech Západní Indie, nýbrž i v Egyptě, ba i v jižní Evropě. Mladé lusky dávají jemnou zeleninu a ze semen, která přicházejí do obchodů pod jménem „kubánských fazolů“, připravují rozmanitá jídla.

 

b) Dlouhatec čínský neboli vigna4 (Vigna sinensis Endl.) - má vzhled fazolu jako oba druhy předch., ale lusky - dorůstající 15 až 30 cm délky - jsou oblé (nesmáčknuté).

Jest domovem ve Vých. Indii; pěstuje se však pro podlouhlá, výživná semena, jimž domorodci říkají katjang, jakož i pro nať, kterou žere rád dobytek, i v jiných tropických zemích.

1Arabské jméno této byliny

2Od řec dlouhý, vzhledem k velice dlouhým luskům některých druhů; odtud i české dlouhatec.

3Lat. sesquipedalis = šestistopý, sáhodlouhý.

4Pojmenován tak ku poctě Dom. Vigny, professora botaniky v Pise, žijícího v 17. století.

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.