Anthriscus sylvestris - kerblík lesní

Slovensky: Trebuľka lesná

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Dvouletá až víceletá bylina. Lodyha 30 až 180 cm vysoká, přímá, větvená, oblá, hrubě rýhovaná, dutá, dole krátce chlupatá, nahoře lysá. Přízemní listy dlouze řapíkaté, 2x až 3x zpeřené, se 4 až 8 jařmy lístků. Lodyžní listy směrem k vrcholu se zmenšující, s čepelí vyrůstající přímo z krátce chlupaté pochvy. Okolíky složené z 7 až 16 okolíčků, obal chybí, obalíčky složené z listenů, které jsou vejčitě kopinaté až vejčité. Vnější květy v okolíčku oboupohlavné, jen několik vnitřních květů je samčích. Korunní lístky bílé, okrouhlé nebo jen slabě vykrojené. Plodem je dvounažka. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Vlhčí louky, křoviny, okraje lesů, lužní lesy, meze, příkopy, břehy, rumiště, podél plotů, náspy, sady, pustá místa, preferuje umístění vlhké, polostinné až mírně slunné a půdy čerstvé, humózní, bohaté na živiny, dusíkaté. Velmi často na čerstvě pohnojených loukách.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR velmi hojný od nížin do nižších horských oblastí, ve vyšších polohách roztroušeně. Celkově roste téměř v celé Evropě, ve Skandinávii až po 71° severní šířky, chybí na jihu Pyrenejského poloostrova, na Sardinii a Sicílii, ve větší části Řecka, na Islandu pouze zavlečen, v jižní Evropě roste převážně v horách a stejně tak na severu a východě Afriky (pohoří Atlas a hory v Etiopii). V Asii roste zřejmě jen v Zakavkazí, zavlečen byl do Severní Ameriky.

Nemáte oprávnění psát komentáře.