Chaerophyllum hirsutum - krabilice chlupatá

Slovensky: Krkoška chlpatá

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní části větvená, pod uzlinami sotva ztlustlá, oblá, mělce rýhovaná, dutá, v dolní části často štětinatě chlupatá, v horní části olysalá. Listy obvykle 3x zpeřené, trojčetné, dolní dlouze řapíkaté, řapíky chlupaté, horní listy na pochvách přisedlé, čepel trojúhelníková, na svrchní straně téměř lysá, na spodní straně řídce chlupatá, hustěji jen na žilkách, okraje čepele brvité, úkrojky hrubě zubaté. Okolíky husté, s 10 až 27 okolíčky, obal chybí, obalíčky ze 7 až 10 listenů, okolíčky z 18 až 30 květů, korunní lístky obvejčité, asi 1,5 mm velké, na vrcholu mělce vykrojené, na okraji brvité, bílé nebo narůžovělé až červenorůžové. Kvete v V až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Břehy potoků a bystřin, pobřežní křoviny, mokré až bažinaté louky a příkopy, stinná a vlhká místa v lese, lužní lesy, prameniště, vysokohorské nivy. Preferuje půdy vlhké až trvale či dočasně zamokřené, humózní, písčité až hlinité, hluboké, výživné, dusíkaté, neutrální až slabě zásadité.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojná po celém území vyjma teplých oblastí, nejvíce od podhorských do horských oblastí, objevuje se i nad hranicí lesa. Celkově roste zejména na horách střední a jižní Evropy, nejvíce v Alpách, Karpatech a středoevropských horách, ojediněle sestupuje na severu do polské a německé nížiny, na západě roste ve francouzském středohoří, na jihozápadě v Pyrenejích, na jihovýchodě se objevuje v horách Albánie a Bulharska, na východě po střední Podněstří, druhotně rozšířena v Belgii a Dánsku.

Nemáte oprávnění psát komentáře.