Fragaria moschata - jahodník truskavec (jahodník vyšší)

Slovensky: Jahoda drúzgavicová

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 15 až 30 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, bezlistá, hustě odstále chlupatá, delší než listy, které vyrůstají v přízemní růžici a jsou 3četné, řapíkaté, hustě odstále chlupaté, až 20 cm dlouhé, jejich lístky jsou pilovité, svraskalé, s konečky zubů barvy růžové až červené, prostřední lístek je řapíčkatý, postranní jsou přisedlé a nesouměrné. Palisty jsou velké, celokrajné, zejména na spodu a na hlavní žilce přitiskle chlupaté. Z paždí listů někdy vyrůstají výhony. Květní stopky jsou až 5 cm dlouhé, odstále chlupaté (nikoliv přitiskle). Květy vyrůstají v okolíkovitých vrcholících, jsou 5četné, bílé, s korunními lístky nepatrně se překrývajícími. Lístky kalíšku jsou čárkovitě kopinaté a přitiskle chlupaté, kalíšní lístky jsou trojúhelníkovitě kopinaté a taktéž přitiskle chlupaté. Jahoda je špatně oddělitelná od kalicha, je červené jen na straně přivrácené ke slunci a má lehce pižmovou vůni (odtud latinské druhové jméno rostliny). Plodem jsou nažky, které vyrůstají jen v horní části jahody. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Křoviny, světlé lesy, lesní paseky, příkopy, na půdách humózních, minerálních, slabě kyselých až zásaditých, mírně vlhkých až suchých.

ROZŠÍŘENÍ:

V CŘ roste roztroušeně až hojně zejména v nižších a středních polohách (max. asi 800 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě, na východě až po Ukrajinu, mimo Evropu i v Turecku.

Nemáte oprávnění psát komentáře.