Knautia arvensis - chrastavec rolní

Slovensky: Chrastavec roľný

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

25 až 120 cm vysoká, víceletá bylina. Lodyha přímá, obvykle 1 až 2x větvená, v dolní části zpravidla řídce chlupatá, v horní části hustě pýřitá. Lodyžní listy vstřícné, přisedlé, peřenoklané až peřenosečné, úkrojky zpravidla celokrajné, kopinaté. Strbouly s květy oboupohlavnými, 4četné, na okraji strboulu výrazně větší, růžové, fialově růžové, fialově červené až modrofialové, vzácně bělavé, prašníky a blizny bělavé nebo růžové. Kvete v VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Suché louky, pastviny, náspy, příkopy, lesní lemy, zpravidla na hlubších, sušších až mírně vlhkých, slabě kyselých až zásaditých půdách.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně po celém území, od nížin až do podhorských oblastí, ojediněle až do oblastí horských. Celkově areál rozšíření zahrnuje severní polovinu Evropy a západní Asii, od západní Evropy po západní Sibiř, na severu až po polární kruh.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba scabiosae), v minulosti se však sbíral zejména kořen.
Obsahuje třísloviny, silice, minerální látky, tanin, mastný olej a další látky, z chemického hlediska však není droga detailně prozkoumána.
Podporuje látkovou výměnu, působí svíravě a mírně močopudně, mírně zvyšuje hladinu krevního cukru. Užívá se zejména jako podpůrný prostředek při chorobách látkové výměny a močových cest, zevně se užívá na nehojící se rány (ve formě obkladů) či na ekzémy, které se omývají nálevem. Nejčastěji se však podává jako odvar (1 čajová lžička na sklenici studené vody, vaří se asi 2 minuty). Kořen chrastavce, který se však dnes již téměř nesbírá, se dříve užíval proti parazitům, při bolestech dělohy, proti kašli nebo dokonce při epilepsii.

Nemáte oprávnění psát komentáře.